FOTBAL  »  Superliga  »  U CLUJ - FARUL

U Cluj - Farul 2-0 » Au anihilat liderul! Trupa lui Gică Hagi a fost sufocată pe Cluj Arena: 1-9 la șuturi pe poartă!

U Cluj - Farul // foto: Facebook @ Facebook @ FC Universitatea Cluj

Articol de - Publicat vineri, 03 martie 2023 20:02 / Actualizat vineri, 03 martie 2023 22:00

U Cluj a învins-o în etapa 29 din SuperLigă pe Farul Constanța, echipa care conduce campionatul, scor 2-0. A fost o demonstrație de forță din partea elevilor lui Ioan Ovidiu Sabău pe un teren execrabil.

Programul complet și rezultatele din Liga 1 AICI

Venită după 2 victorii consecutive în SuperLigă, U Cluj a început foarte motivată partida cu liderul Farul. Pe un gazon execrabil, plin de noroi, „studenții” nu au avut frică de echipa cu cel mai bun atac din campionat.

Mamadou Thiam vs. Aioani în prima parte din U Cluj - Farul

Ardelenii au atacat încă din primul minut și au fost aproape de deschiderea scorului prin Thiam. Oancea a centrat în spatele apărării dobrogene, dar atacantul senegalez a ratat poarta singur cu Aioani. Un minut mai târziu, același Thiam a încercat un lob spectaculos din afara careului, dar a ratat ținta din nou.

Apărarea lui Hagi se clatină tot mai rău, iar Thiam își mai trece în cont o ratare. Șut puternic de la marginea careului, dar Aioani plonjează spectaculos și respinge. Insistențele clujenilor au dat roade în minutul 22, când Bic lovește mingea cu capul, iar balonul îi lovește mâna lui Artean în careu.

Ajutat de VAR, arbitrul Popa dictează penalty. Din nou duel Thiam - Aioani, din nou câștigat de portarul dobrogean. I-a parat penalty-ul senegalezului, mingea a sărit înapoi la atacant, care l-a luat din nou la țintă pe Aioani.

N-a mai iertat Bic în minutul 39, mijlocașul marcând după ce s-a trezit cu mingea în careul mic în urma unei respingeri nefericite a lui Larie. U Cluj conduce după cea mai bună repriză de la revenirea în Liga 1.

Nervos pentru prestația ștearsă, Hagi a împrumutat obiceiuri de la finul Becali și a făcut 3 schimbări la pauză. Mazilu, Doukoure și Kiki au intrat în locul lui Sali, Nedelcu și Borza.

Doar că schimbările nu au dat roade. Mihai Popescu a pasat greșit în centru, Remacle a recuperat și a punctat pentru 2-0, provocându-i lui Hagi a patra înfrângere a sezonului.

Clasamentul actualizat în SuperLigă

În urma rezultatului, Farul poate pierde poziția de lider în această etapă, dacă CFR Cluj o va învinge la Sf. Gheorghe pe Sepsi OSK pe 6 martie.

U Cluj urcă pe locul 8, are acum 34 de puncte, 3 sub FCU Craiova.

FINAL » U Cluj - Farul 2-0

U Cluj - Farul, echipe de start:

U CLUJ (5-3-2): Gorcea - Oancea, Pițian, Miron, G. Simion, Chipciu (cpt.) - Bic, Remacle, Nistor - J. Gomes, Thiam
REZERVE: Iliev - Goranov, Ispas, Pires, I. Filip, Fl. Ilie, Ad. Bălan, I. Stoica, Haită
ANTRENOR: Ioan Ovidiu Sabău

FARUL (4-3-3): Aioani - M. Popescu, Larie, Artean, Borza - Băluță, Nedelcu, Grameni - Alibec, L. Munteanu, Sali
REZERVE: Buzbuchi - Sîrbu, G. Henrique, Kiki, Grobry, Morar, Casap, Mazilu, I. Cojocaru
ABSENT: Mateus (suspendat)
ANTRENOR: Gheorghe Hagi

Stadion: Cluj Arena
Arbitru: Popa Cătălin (Piteşti) / A1: Danşa Ciprian Florin (Satu Mare), A2: Gheorghe Bogdan (Bucureşti) / Arbitru VAR: Haţegan Ovidiu (Arad), Arbitru AVAR: Vodă Alexandru (Alba Iulia)

Gică Hagi despre vestea retragerii lui Șumudică: „Pe mine mă înțelege familia, nevastă-mea suferă la meciuri”
FARUL
Thiam e noua vedetă la U Cluj: a fost MVP și cu Botoșani, are 4 goluri în ultimele trei meciuri