FOTBAL  »  Superliga  »  U CLUJ - FC ARGEȘ

U Cluj - FC Argeș 1-0 » „Dinozaurii” au produs o victorie uriașă în economia campionatului!

U Cluj - FC Argeș // foto: Imago Images
U Cluj - FC Argeș // foto: Imago Images

Articol de , - Publicat sambata, 02 mai 2026 22:23 / Actualizat sambata, 02 mai 2026 22:40

U Cluj a învins FC Argeș, scor 1-0, extrem, extrem de greu, dar continuă lupta pentru titlu. Prima victorie după două eșecuri la rând, succes care mută acum presiunea pe Craiova. Chipciu (37 de ani pe 18 mai) și Nistor (38 de ani pe 6 mai) au făcut diferența în această seară.

Ardelenii au egalat-o la puncte pe Universitatea Craiova, care va juca duminică seara, acasă, cu Dinamo.

Cronică de Eduard Apostol: „«Dinozaurii» cu killer instinct”

Trei detalii au ieșit în evidență în startul meciului:

  1. U Cluj este sub presiune în lupta pentru titlu, iar orice pas greșit poate fi ultimul.
  2. Ardelenii scârțâie în ofensivă după ce au fost învinși de două ori la rând după acel 4-0 cu Universitatea Craiova, care a marcat și atingerea unei borne de excepție de 7 victorii consecutive în Superliga.
  3. E greu fără golgeterul campionatului, Lukic (absent), și fără unul dintre cei mai buni fotbaliști ai sezonului, Macalou (doar rezervă, nerefăcut complet).

OK, putem adăuga liniștit și al 4-lea detaliu: FC Argeș n-a venit în excursie la Cluj Napoca. Iar Brobbey (11) a dat un semnal. Piteștenii n-au licență de Europa, dar jucătorii nu pot uita că "Șepcile roșii" tocmai i-au eliminat din drumul spre finala Cupei României.

Cu fiecare minut în care meciul avansa, se observa că U avea o misiune teribilă. Argeșul a făcut multe victime în această ediție. Iar Căbuz, autorul unui "tontogol", decisiv, în tur, nu poate greși în fiecare zi.

O diferență uriașă între U Cluj din meciul din această seară și formația care spulbera Craiova pe 13 aprilie. Capradossi (24), o reluare cu capul, a semnat o ocazie pe care o menționăm doar ca să trecem ceva și în dreptul alb-negrilor. Plutea presiunea în aer, era grea și apăsătoare.

Repriză aproape perfectă pentru Craiova

Oucasse Mendy, altădată impresionant, a avut câteva preluări hazlii. Dar și-a revenit ulterior. Nistor a încercat să-i mai ordoneze pe coechipieri pentru a crea oportunități de a marca. Stanojev a avut viteză, însă fotbalul nu e doar alergare. Trică s-a zbătut între apărătorii care l-au ținut din scurt, nu s-a întâlnit mai deloc cu mingea.

Combinațiile n-au funcționat, așa că U a încercat să mute decisiv la fazele fixe. A încercat. Era clar că orice eroare poate face diferența în meci. Era invocată și șansa. Trică (35) a preferat să finalizeze el, deși cu om în spate, în loc să-i paseze lui Mendy. Cum și Nistor (42) a ales să șuteze spre poartă de la distanță, total aiurea. Gertmonas (43) a ieșit temerar, altfel dacă ajungea mingea la Matos...

Atanas Trică (45+2) a căutat penalty-ul, într-un duel cu Tudose, dar n-a avut nici viclenia, nici forța să-l obțină. Puțin fotbal, meci de play-out în prima repriză, cu nicio fază concretă de gol. Un rezultat care, probabil, a fost savurat din plin în Bănie.

Acel U Cluj s-a întors în lupta pentru campionat

U a intrat în repriza a doua cum ar fi trebuit s-o facă de la început. Condamnată la victorie, altfel ar fi stat și mai mult la mâna altora și a hazardului, echipa lui Bergodi a început vijelios.

Stanojev (47), găsit foarte bine de Mikanovic, a șutat lamentabil. Dar a trezit echipa. Nistor, imediat, nu și-a făcut bine pașii, pentru ca Mendy (49) să reia spectaculos, Căbuz parând cu greu. Portarul oaspeților a scos și din fața lui Capradossi. Argeșul era sub presiune maximă, înghesuită în propria jumătate, U Cluj redevenise acea echipă care atacă în valuri.

Galeria cânta, stadionul vibra, Clujul juca, doar golul lipsea. Stanojev (57) a mai avut o uriașă oportunitate, a șutat inteligent, dar Sadriu a scos excepțional. Trică (61) a reușit, în sfârșit, să treacă de Tudose, a dat mingea pe lângă Căbuz, dar șutul n-a avut tărie, iar Borța a fost omul care a salvat faza pentru piteșteni.

Fotbalistul adevărat la nevoie se cunoaște

Atacurile lui U n-au mai fost furtunoase, dar "Șepcile roșii" au continuat să semene panică în adversari. Cu toate că, treptat, s-a instalat și teama în propriile forțe, ceasul a fost un oponent nemilos. Drammeh (70) a șutat spectaculos din prima, destul de mult peste transversală.

Clujul nu mai avea ce pierde, Bergodi l-a aruncat în luptă pe Macalou, nerefăcut, în ultimele 20 de minute. Tic-tac, tic-tac... Bogdan Andone a împrospătat sângele în echipă, cu schimbări care să mai taie elanul ardelenilor. Tofan (81) a încercat un eurogol, însă mingea a refuzat spațiul porții.

Bergodi i-a aruncat în luptă și pe Postolachi, și pe El Sawy, să împingă liniile. Ce ocazie a avut Macalou (83)!!! Poate costa U Cluj în lupta finală pentru titlu! A reluat penibil, din prima, când avea tot timpul din lume să-și oprească balonul, să-l așeze, în fine!, să reia pe măsura talentului său.

Coubiș a încheiat meciul în atac! Chipciu (90) a dovedit de ce rămâne fotbalist cu F mare și la 37 de ani. A luat faza pe cont propriu, l-a păcălit pe Borța, care a făcut penalty.

Nistor, 38 de ani peste câteva zile, și-a asumat responsabilitatea loviturii de la 11 metri. Un alt „dinozaur”. Minutul 90+2, decarul lui U a tras fără nicio șansă pentru Universitatea Craiova! Dan a făcut și niște gesturi ironice după gol, gen „ciocu” mic”, probabil, unor contestatari.

U Cluj a forțat, n-a cedat și a fost răsplătită. FC Argeș atât a putut. Craiova are un meci infernal cu Dinamo duminică pe „Ion Oblemenco”!

FINAL » U Cluj - FC Argeș 1-0

U Cluj - FC Argeș, echipe de start:

U CLUJ (4-1-2-3): Gertmonas - Mikanovic, Capradossi, Coubiș, Chipciu (cpt.) - Bic - Nistor, Drammeh - Stanojev, Trică, O. Mendy
Rezerve: Lefter - I. Cristea, Miguel Silva, Codrea, G. Simion, Murgia, Pall, El Sawy, Macalou, Fabry, Gheorghiță, Postolachi
Absenți: Lukic, Artean, Chinteș (accidentați)
Antrenor Cristiano Bergodi

FC ARGEȘ (4-3-3): Căbuz - Oancea, Sadriu, Tudose (cpt.), Borța - Rață, Sierra, Rădescu - Matos, K. Brobbey, Bettaieb
Rezerve: Straton - Tofan, Briceag, Garutti, Seto, Blagaic, Idowu, Pîrvu, Manole, A. Dinu, Mario Marin
Absenți: Emmers, Micovschi, Moldoveanu (accidentați)
Antrenor Bogdan Andone

Stadion Cluj Arena
Arbitru Marian Barbu (Făgăraș). Asistenți Mircea Grigoriu (București), Imre Bucsi (Sfântu Gheorghe)
Arbitru VAR Sebastian Colțescu (București). Asistent VAR Sebastian Gheorghe (Suceava)

Citește și:
L-a cucerit pe Raul Rusescu: „Putem să vorbim de cel mai bun jucător din istoria Campionatelor Mondiale”
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
L-a cucerit pe Raul Rusescu: „Putem să vorbim de cel mai bun jucător din istoria Campionatelor Mondiale”
Interviul brutal prin care Pochettino îi va supăra pe americani: „Accept aroganța spaniolă, argentiniană, engleză, franceză. Dar când o văd aici...”
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Interviul brutal prin care Pochettino îi va supăra pe americani: „Accept aroganța spaniolă, argentiniană, engleză, franceză. Dar când o văd aici...”
De data asta chiar nu a fost AI! Cum a fost fotografiată iubita lui Neymar în tribunele Mondialului
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
De data asta chiar nu a fost AI! Cum a fost fotografiată iubita lui Neymar în tribunele Mondialului
Universitatea Craiova și-a aflat adversara din primul tur preliminar al Ligii Campionilor!
Liga Campionilor
Universitatea Craiova și-a aflat adversara din primul tur preliminar al Ligii Campionilor!
Tranzacție: Fabrică din România preluată de francezi
Profit.ro
Tranzacție: Fabrică din România preluată de francezi
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Un altfel de Iran » Cum s-au comportat, departe de casă, persanii din Los Angeles la meciul cu Noua Zeelandă

Motivul pentru care fanii Japoniei strâng gunoaiele după fiecare meci de la Campionatul Mondial


Comentarii (28)
utilizator șters
utilizator șters  •  03 Mai 2026, 13:42
Postat de Cristi_cluj pe 02 Mai 2026, 23:42

A fost un meci corect, un penalty corect, o victorie corectă și meritată. Dar voi , care vă interesează mai mult curtea vecinului decât a voastră, vedeți numai furturi și blaturi.

Doar avem 6-7 titluri luate cu japca de CFR acum vor si fratii lor din Cluj sa faca la fel? Se vede cu ochiul liber diferenta de abordare al lui dinamo Pitesti in meciurile cu U si cum au jucat cu Craiova de parca retrogradau daca pierdeau cu noi Tontogol si penalti facut cadou cu U iar cu noi atacau cu portarul in careu :)))

utilizator șters
utilizator șters  •  03 Mai 2026, 12:14
Postat de msergiua pe 02 Mai 2026, 22:54

Nici nu a fost fault la faza aia. Fereasca Dumnezeu. Va uitati la fotbal si nu intelegeti absolut nimic

a fost penalty, eu nu am contestat acea fază. dar cu om in minus din primele minute rezultatul putea fi altul. dubios cum Borța a marcat in proprie poartă in tur si, acum, in retur comite penalty.

d_r_radu
d_r_radu  •  03 Mai 2026, 09:51

Slaba cronica. Bine c-am vazut meciul caci cronica este aiuritoare. Rar poti citi un articol in care autorul sare in permanenta de la o idee la alta. Sunt si cateva expresii care denota un mare rafinament jurnalistic. "Galeria cânta, stadionul vibra, Clujul juca, doar golul lipsea." - zici ca-i balada. Clujul a jucat slab. "Ce ocazie a avut Macalou (83)!!! Poate costa U Cluj în lupta finală pentru titlu!" Redactorul scrie cand la timpul prezent, vand la trecut, referindu-se strict la desfasurarea partidei. "Bogdan Andone a împrospătat sângele în echipă, cu schimbări care să mai taie elanul ardelenilor." Ce exprimare de doi lei. "U Cluj a forțat, n-a cedat și a fost răsplătită. FC Argeș atât a putut." In aceasta perioada Argesul este o echipa cu multiple framantari interne. Argesul a intrat in meci cu scopul de a o scoate pe U Cuj din cursa pentru titlu. Daca n-ar fi fost eroarea care a produs penaltyul Argesul ar fi reusit. U Cluj a macinat in gol, tot meciul.

Vezi toate comentariile (28)
Comentează