FOTBAL  »  Superliga  »  U CLUJ - FC VOLUNTARI 2-1

VIDEO U Cluj a câștigat la revenirea lui Sabău în Liga 1 » „Studenții” au dat lovitura pe final cu Voluntari

U Cluj - FC Voluntari/ foto Imago Images

Articol de GSP - Publicat vineri, 20 ianuarie 2023 18:29 / Actualizat vineri, 20 ianuarie 2023 18:39

U Cluj a câștigat acasă cu Voluntari, scor 2-1, în etapa #22 din Superliga, la revenirea lui Ovidiu Sabău în Liga 1.

Pe un gazon execrabil de pe Cluj Arena, Universitatea a avut prima ocazie a meciului în minutul 5, prin Ianis Stoica. Șutul atacantului a fost deviat și a trecut puțin pe lângă poartă. Tot U Cluj a fost aproape de gol. Thiam l-a pus la încercare pe Mihai Popa în minutul 18, cu un șut de la distanță, scos cu greutate de portarul ilfovenilor.

El a reușit până la urmă să contribuie la deschiderea scorului, cu noroc. În timp ce a șutat dintr-o lovitură liberă din unghi, a alunecat. Mingea se ducea spre poartă, a fost ușor deviată de Ricardinho și l-a păcălit pe Mihai Popa.

Bauza, făcut praf în direct: „Aș da două milioane de lei vechi pe el! Fițos, neantrenat, face scandal” + Becali i-a răspuns lui Mititelu
FCU Craiova

U Cluj a câștigat pe final

Repriza a doua a început cum nu se putea mai rău pentru Voluntari. Meleke a fost eliminat pentru două cartonașe galbene. Al doilea avertisment a venit extrem de ușor, după un contact minim.

Mocirla de pe Cluj Arena i-a ajutat pe oaspeți, care au egalat în minutul 62. Iliev a respins prost o centrare, mingea i s-a oprit fix în fața lui Damașcan din cauza noroiului, iar moldoveanul a trimis sub bară. U Cluj a preluat din nou inițiativa și a alergat după victorie.

Ianis Stoica a fost aproape de primul gol în tricoul „Studenților”. Nu l-a putut învinge pe Mihai Popa din postură de unu la unu, în minutul 75. Asediul la poarta celor de la Voluntari a continuat. Mihai Popa s-a revanșat pentru gafa din prima repriză și i-a scos din nou pe ilfoveni.

Internaționalul de tineret a apărat o lovitură de cap trimisă din apropiere în minutul 83, dar nu a mai putut face nimic la șutul din careu al lui Fulop. Jucătorul lui U Cluj a înscris după o gafă făcută de Sigurjónsson, care a degajat în Lopes.

7goluri a primit Mihai Popa din afara careului mare, este portarul cu cele mai multe goluri încasate de la 16+ metri

U Cluj - FC Voluntari, echipele de start

U Cluj (3-4-3): 23. Iliev - 18. Fl. Ilie, 6. A. Miron, 44. D. Ispas - 2. Vlădoiu, 94. Bic, 8. Remacle, 26. G. Oancea - 27. Chipciu, 93. Thiam, 7. I. Stoica
Rezerve: 33. Gorcea, 16. I. Filip, 9. Ad. Bălan, 17. Pițian, 52. R. Pires, 98. G. Simion, 10. Haită, 80. L. Fulop, 21. Jose Gomes
Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău

FC Voluntari (3-4-3): 71. M. Popa - 24. Ricardinho, 34. Matricardi, 5. Armaș - 98. Cr. Costin 3. Meleke, 16. Sigurjónsson, 7. Aliji - 22. Rață, 77. Nemec, 9. Damașcan
Rezerve: 88. J. Fernandez, 8. Răduț, 10. Merloi, 14. M. Lopes, 17. D. Andrei, 23. Al. Vlad, 28 I. Andreș, 13. Dumiter
Antrenor: Liviu Ciobotariu

Arbitru: Marcel Bîrsan (București), A1: Marius Marica (Bistrița), A2: Daniel Mitruți (Craiova), Arbitru VAR: Ovidiu Hațegan (Arad), Arbitru AVAR: Horia Mladinovici (București)
Stadion: Cluj Arena