FOTBAL  »  Superliga  »  TRANSFER

Transfer pentru play-off » Jucătorul crescut de Marseille a semnat în Superliga

Oucasse Mendy (stânga) / Foto: Imago Images
Oucasse Mendy (stânga) / Foto: Imago Images

Articol de - Publicat marti, 20 ianuarie 2026 12:47 / Actualizat marti, 20 ianuarie 2026 13:12

U Cluj a anunțat oficial transferul atacantului de bandă dreapta Oucasse Mendy (24 de ani), adus de la RAAL La Louviere, formație din prima divizie a Belgiei.

Crescut în academia lui Olympique Marseille și trecut ulterior și pe la Montpellier, ambele foste campioane din Ligue 1, Oucasse Mendy a ajuns la RAAL La Louviere în vara anului 2025, liber de contract după despărțirea de Martigues.

Astfel, echipa pregătită de Cristiano Bergodi primește o nouă întărire pentru atac în lupta pentru a prinde un loc în play-off. După eșecul din deplasare cu Dinamo, scor 0-1, U Cluj ocupă locul 8 în Superliga, având 33 de puncte, cu două mai puține decât ocupanta locului 6, UTA Arad.

U Cluj l-a prezentat oficial pe Oucasse Mendy

U Cluj a anunțat oficial transferul lui Oucasse Mendy, prin intermediul site-ului oficial.

„Pe numele său complet Oucasse N'Dayanthane Mendy, jucătorul care deține și cetățenie senegaleză a evoluat la grupele de juniori ale celor de la Olimpique de Marseille, echipa din orașul său natal.

Ulterior, Mendy a făcut trecerea la Montpellier, unde a jucat atât pentru echipa U19, cât și pentru formația secundă a campioanei din 2012, pentru care a strâns 20 de prezențe la nivelul ligii a patra, marcând de două ori.

Transfer pentru play-off » Jucătorul crescut de Marseille a semnat în Superliga
Sursă foto: U Cluj

Mai mult, pe data de 30 ianuarie 2021, Mendy a făcut parte din lotul primei echipe, la o partidă de Ligue 1, pierdută cu Lens (1-2), dar nu a fost folosit de către Michel der Zakarian, antrenorul de atunci al lui Montpellier.

În a doua parte a stagiunii 2021-2022, fotbalistul care poate evolua pe toate pozițiile din tridentul ofensiv a fost jucătorul celor de la Marignane, jucând doar în șase meciuri, după care, în vara lui 2023 a semnat cu formația din al treilea eșalon, FC Martigues.

În urma unui sezon în care a strâns 19 prezențe în Cupa Franței și Championnat National, Mendy a reușit promovarea în Ligue 2, alături de Martigues, iar evoluțiile sale au trecut la următorul nivel. Astfel, în primul său an la liga secundă, noua achiziție a «studenților» a marcat cinci goluri și a oferit o pasă decisivă în cele 29 de confruntări în care și-a făcut apariția pe teren.

Prestațiile lui Mendy nu au fost trecute cu vederea, iar acesta a atras atenția nou-promovatei în prima ligă belgiană, RAAL La Louviere. În tricoul «alb-verzilor», francezul a evoluat în nu mai puțin de 17 partide în prima parte a acestei stagiuni și a contribuit cu un gol și o pasă decisivă”.

600.000de euro este cota de piață a lui Oucasse Mendy, potrivit transfermarkt

CV Oucasse N'Dayanthane Mendy:

  • Nume: Oucasse N'Dayanthane Mendy

  • Data nașterii: 1 iunie 2001

  • Poziție: extremă dreapta

  • Înălțime: 1,82 m17 meciuri în prima ligă belgiană: un gol, o pasă decisivă

  • 29 de meciuri în Ligue 2: cinci goluri, o pasă decisivă

  • 17 meciuri în liga a treia franceză

  • 26 de meciuri în liga a patra franceză: două goluri

  • Echipe pentru care a evoluat până în prezent: SC Air Bel (juniori), Olimpique de Marseille (juniori), Montpellier U19, Montpellier B, Marignane GFC, FC Martigues, RAAL La Louviere.

Citește și:
Mirel Rădoi a susținut primul antrenament la FCSB » Diferență MAJORĂ în pregătire
Superliga
Mirel Rădoi a susținut primul antrenament la FCSB » Diferență MAJORĂ în pregătire
Dacia a prezentat astăzi noul model » Cum arată „Striker”, SUV-ul mai ieftin decât 99% din piață
Noutati auto
Dacia a prezentat astăzi noul model » Cum arată „Striker”, SUV-ul mai ieftin decât 99% din piață
Mirel Rădoi a pornit revoluția la FCSB: „Începe evaluarea jucătorilor, mă uit ce se întâmplă în afara terenului! Neubert NU mai face parte din staff”
Superliga
Mirel Rădoi a pornit revoluția la FCSB: „Începe evaluarea jucătorilor, mă uit ce se întâmplă în afara terenului! Neubert NU mai face parte din staff”
Ioan Ovidiu Sabău, în negocieri avansate cu Farul
Superliga
Ioan Ovidiu Sabău, în negocieri avansate cu Farul
ULTIMA ORĂ Noi reduceri pregătite la impozitul pe locuință. Cine vor fi beneficiarii
Profit.ro
ULTIMA ORĂ Noi reduceri pregătite la impozitul pe locuință. Cine vor fi beneficiarii
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

„Nu mi-am dat seama cât e de scurtă sau transparentă” » Eugenie Bouchard a venit la evenimentul de la Indian Wells cu o rochie pe care nu o probase

Verdict înainte de play-off: „La ce calitate avem, nu avem voie să pierdem vreun meci!”


Comentarii (5)
sport66
sport66  •  24 Ianuarie 2026, 16:54

nu este usor sa investesti milioane de euro..in jucatori care te lasa pe linie moarta...vedeti Macalou...daca costa citeva milioane...?nu reuseste sa da o centrare exacta intr-un meci...Thiam ..are dribling..dar pase..sut..centrari ? ucluj trebuie sa urce incet...Botosani are echipa de Europa ? Nivelul de footbal din Romania..este slab..nu are agresivitate..pressing..

paralelogramu
paralelogramu  •  20 Ianuarie 2026, 15:07

„La Louvriere”?!Francezii nu se dezmint!Noi știm ca denumirea echipei aleia este...Leuven!

Delia222
Delia222  •  20 Ianuarie 2026, 14:43
Postat de ovidiusb pe 20 Ianuarie 2026, 14:24

Mai mult, pe data de 30 ianuarie 2021, Mendy a făcut parte din lotul primei echipe, la o partidă de Ligue 1, pierdută cu Lens (1-2), dar nu a fost folosit. Daca a asta a fost varful carierei lui de pana acum... E CLAR. Daca era bun ramanea la belgieni, dupa 6 luni ii dau liber aia. E bun ptr echipa a 2a a lui hu cluj.

Cum? Nu a debutat inca la seniori? Doar fiindca are alta culoare a pielii, se crede ca stie fotbal sau ca alearga mai bine?

Vezi toate comentariile (5)
Comentează