FOTBAL  »  Superliga  »  ETAPA 5

LIVE ORA 18:30 U Cluj - UTA Arad » Echipele probabile: meci istoric pentru Dan Nistor!

Dan Nistor
Dan Nistor

Articol de - Publicat luni, 17 august 2026, 09:38 / Actualizat luni, 17 august 2026 10:18

Universitatea Cluj - UTA Arad, meci din etapa a 5-a a Superligii, se joacă în această seară, de la ora 18:30. Partida va putea fi urmărită în format liveTEXT pe GSP.ro și va fi televizată de Prima Sport 1 și Digi Sport 1.

Elevii lui Adrian Mihalcea caută primul succes al sezonului și speră să-l obțină pe Cluj Arena. Pentru Universitatea Cluj, partida marchează revenirea pe propriul stadion, după ce arena a fost indisponibilă din cauza festivalului UNTOLD.

  • Dan Nistor se pregătește să atingă borna de 516 meciuri în prima ligă și să-l depășească pe Ionel Dănciulescu, devenind jucătorul cu cele mai multe apariții din istoria campionatului României.

U Cluj - UTA Arad, LIVE ora 18:30

U Cluj - UTA Arad, echipe probabile

U Cluj (4-2-3-1): Ș. Lefter - Mikanovic, I. Cristea, Codrea, Chipciu - Drammeh, Bic - Macalou, Nistor, O. Mendy - A. Aliev
Rezerve: T. Coșa, Michail Neofytos, Chinteș, Friday Adams, Poulolo, Techereș, Pinho, G. Simion, Chukwu, Lukic, Pall, Ștefănescu
Antrenor: Cristiano Bergodi

UTA Arad (4-2-3-1): Tordai - A. Dorobanțu, Benga, Ouaneh, Alomerovic - Odada, Mino Sota - Abdallah, Alin Roman, Tzionis - M. Coman
Rezerve: A. Gorcea, M. Rosa, Bădescu, Denis Ile, D. Țăroi, Papeau, Sinani
Antrenor: Adrian Mihalcea

Arbitru: Marian Barbu (Brașov)
Asistent 1: Mircea Grigoriu (București)
Asistent 2: Bucsi Imre Laszlo (Covasna)
Arbitru rezervă: Rusandu Lucian-Claudiu (Covasna)
Observator de arbitri: Dumitru Robert (Covasna)
Arbitru VAR: Petrescu Radu Marian (București)
Arbitru AVAR: Trandafir Cristina (București)
Stadion: Cluj Arena (Cluj-Napoca)

Clasamentul la zi din Superliga

Primul meci pe Cluj Arena din noul sezon

Universitatea Cluj - UTA Arad este primul meci disputat pe Cluj Arena în acest sezon. Formația lui Cristiano Bergodi și-a jucat până acum partidele de pe teren propriu la Sfântu Gheorghe, pe stadionul lui Sepsi, din cauza faptului că arena din Cluj-Napoca a fost ocupată de festivalul UNTOLD.

U Cluj se află în acest moment pe locul 11, cu 6 puncte acumulate în trei meciuri. „Studenții” mai au de disputat și restanța cu CFR Cluj.

În primele trei partide de campionat, Universitatea Cluj le-a învins pe Farul și FC Botoșani cu același scor, 2-1, și a pierdut pe terenul lui Sepsi, scor 0-1.

Formația clujeană a părăsit și competițiile europene, după eliminările suferite în fața lui Dinamo Kiev, în Europa League, respectiv Brann, în Conference League.

De cealaltă parte, UTA lui Adrian Mihalcea are un început modest de sezon și nu a obținut nicio victorie în primele patru etape. Arădenii ocupă locul 15, penultimul, cu două puncte.

UTA a remizat cu Oțelul Galați, scor 2-2, și cu Rapid, scor 0-0, și a pierdut în fața Universității Craiova, scor 0-4, și a celor de la FC Voluntari, scor 0-1.

Ultima întâlnire directă dintre cele două formații a avut loc pe 22 noiembrie 2025, atunci când U Cluj s-a impus pe terenul arădenilor, scor 2-0.

VIDEO | Cristiano Bergodi, înainte de U Cluj - UTA Arad: „Întotdeauna incomodă!”

Cristiano Bergodi s-a declarat încântat de revenirea pe Cluj Arena și a analizat adversara din această seară.

„Ne bucurăm că revenim pe stadionul nostru, locul nostru, pentru acest meci de campionat. Am avut deplasări lungi pentru a juca partidele de campionat și de cupele europene. Acum, sperăm că revenim bine. Jucătorii sunt conectați, sunt pregătiți foarte bine.

Pe UTA o văd bine. Suntem la începutul campionatului, am analizat 2-3 meciuri pe care le-au jucat, mai ales ultimul, cel cu Rapidul, care joacă același sistem cu al nostru, dar se schimbă puțin pe fază defensivă.

UTA a făcut o remiză, jucând bine o repriză, iar în cealaltă a jucat bine Rapidul. Este o echipă întotdeauna incomodă, are jucători buni pe benzi și în față un atacant, fie Sinani, fie Coman. Sunt diferiți, cu caracteristici diferite, vom vedea cine va juca. UTA este o echipă compactă, se apără bine”, a declarat Bergodi.

VIDEO | Adrian Mihalcea, înainte de U Cluj - UTA Arad: „Posesia nu este pentru mine un lucru esențial”

Adrian Mihalcea vrea să revadă principiile de joc din sezonul trecut, încheiat cu câștigarea play-out-ului. Arădenii caută prima victorie din actuala ediție.

„Am declarat din prima zi că posesia nu este pentru mine un lucru esențial. Tocmai de aceea în primele trei etape am avut o posesie net superioară celei de anul trecut și lucrul acesta m-a deranjat.

Și asta pentru că noi suntem o echipă mult mai directă și mult mai reactivă, lucru care, cel puțin în ultimul joc, s-a văzut. Vom merge pe această linie, vom încerca să îmbunătățim de fiecare dată, dar, încă o dată, nu are nicio treabă partea aceasta a rezultatelor și a jocului cu unitatea grupului.

Suntem aceeași familie, dar, ca în orice familie, mai ne și certăm câteodată și mai ne supărăm. Tot o familie rămânem și nu cred că are nicio relevanță acest început de campionat cu unitatea și legătura dintre noi.

Și mai cred că tocmai acest lucru ne va ajuta pe viitor să revenim cu rezultate mult mai pozitive. În rest, gândurile, ideile și obiectivul impus nu s-au schimbat. Până la urmă, nu avem de ce, au trecut doar patru etape”, a declarat și Adrian Mihalcea.

U Cluj - UTA Arad| Date-cheie despre meci, filtrate de statisticianul GSP Liviu Manolache:

  • Cele două formaţii s-au mai întâlnit în principala competiţie internă de 72 de ori, de 33 de ori s-au impus arădenii, de 23 de ori au câştigat clujenii, iar alte 16 partide s-au terminat la egalitate.

  • Primul meci a avut loc pe 8 decembrie 1946 şi s-a încheiat cu victoria categorică a arădenilor, scor 4-0, marcatori L. Bonyhadi dublă, I. Nicşa şi M. Toth.

  • Întâiul succes din contul studenţilor clujeni a venit un an mai târziu, pe 19 octombrie 1947, Universitatea - ITA 2-0, antrenori Nicolae Munteanu, respectiv Petre Steinbach.

  • Cea mai mare diferenţă de scor: 11 noiembrie 1962, UTA - Ştiinţa Cluj 5-0.

  • Cea mai recentă dispută directă din Superligă: 22 noiembrie 2025, UTA Arad - U Cluj 0-2, goluri înscrise de Jovo Lukic și Iulian Cristea.

  • O singură înfrângere a suferit antrenorul Cristiano Bergodi în cele opt dueluri cu gruparea arădeană (5 februarie 2022, UTA - Sepsi OSK 1-0), în rest cinci succese și două remize. De partea cealaltă, palmaresul lui Adrian Mihalcea în confruntările din toate competițiile cu U Cluj cuprinde o victorie (Liga B, 30 aprilie 2022, U Cluj - Unirea Slobozia 1-2), trei rezultate de egalitate și patru partide pierdute.

Citește și:
Apelul lui Garry Kasparov ar provoca prăpăd în Rusia, inclusiv pentru „păpușa lui Vladimir Putin”: „Așa ar simți serios problemele”
Altele
Apelul lui Garry Kasparov ar provoca prăpăd în Rusia, inclusiv pentru „păpușa lui Vladimir Putin”: „Așa ar simți serios problemele”
Valeriu Iftime, înainte de FCSB – FC Botoșani: „Asta e problema” » Anunță un transfer: „O să vă speriați”
Superliga
Valeriu Iftime, înainte de FCSB – FC Botoșani: „Asta e problema” » Anunță un transfer: „O să vă speriați”
Ioan Varga, mesaj pentru Marius Șumudică, după 0-3 la debut: „Curaj!”
Superliga
Ioan Varga, mesaj pentru Marius Șumudică, după 0-3 la debut: „Curaj!”
Nistor nu-și explică motivul pentru care a căzut transferul: „E un pic dubios, dar în iarnă pleacă sigur”
Superliga
Nistor nu-și explică motivul pentru care a căzut transferul: „E un pic dubios, dar în iarnă pleacă sigur”
Case, garaje, terase, piscine vor fi construite mai simplu, doar cu notificarea autorităților în unele cazuri. Intervenții permise la clădiri prin procedura simplificată - Noul Cod al Urbanismului, explicat
Profit.ro
Case, garaje, terase, piscine vor fi construite mai simplu, doar cu notificarea autorităților în unele cazuri. Intervenții permise la clădiri prin procedura simplificată - Noul Cod al Urbanismului, explicat
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Primele imagini de la nunta lui Cristiano Ronaldo cu Georgina Rodriguez » De ce au organizat-o în living

David Popovici, intervievat de un mare rival și amic: „Ar fi egoist să încerc să-mi scriu numele în istorie și atât. Vreau să fiu mai mult”


Comentarii (0)

Articolul nu are încă niciun comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează