FOTBAL  »  Superliga  »  CSU CRAIOVA - POLI IAȘI 2-2

VIDEO + FOTO Fiasco oltenesc » Craiova a condus cu 2-0, dar Iașiul a revenit spectaculos! Clasamentul ACUM

Articol de , - Publicat sambata, 16 decembrie 2023 17:39 / Actualizat sambata, 16 decembrie 2023 22:09

Universitatea Craiova și Poli Iași au remizat, scor 2-2, în runda cu numărul 20 din Superligă, după ce gazdele au condus cu 2-0 la pauză. Markovic putea să dea lovitura în prelungiri, dar reușita a fost anulată după o lungă analiză în camera VAR.

Programul etapei #20 din Superliga

Universitatea Craiova și Poli Iași au oferit un duel palpitant, cu de toate, pe „Oblemenco”.

Antrenorul Unversității Craiova, Ivaylo Petev, a operat două modificări în echipa de start după înfrângerea suferită etapa trecută, scor 1-2 cu Hermannstadt. Andrei Ivan a fost trecut pe banca de rezerve, iar Alexandru Crețu i-a luat locul lui Da Silva în centrul defensivei, alături de Screciu.

Laurențiu Popescu s-a făcut de râs la meciul cu Poli Iași » Gafă inexplicabilă la golul egalizator
CSU Craiova - Poli Iași

Oltenii știu că o victorie îi urcă pe locul 2 și nu stau deloc pe gânduri. Apasă accelerația imediat după fluierul de start.

Mitriță îl forjează pe Martac, care apelează și la placaje pentru a-l opri pe „Speedy Gonzales din Bănie”. Toată lumea e activă în tabăra alb-albastră.

Universitatea Craiova a condus-o pe Poli Iași cu 2-0 la pauză

Bancu și Căpătână fac curse pe flancuri. Mateiu și Kurtic recuperează și filtrează mingi pentru atac. Kolic și Rogulic se demarcă încontinuu. Danciu îl ține și el cât poate sub presiune pe Rareș Ispas.

VIDEO CU GOLUL. Laurențiu Popescu, gafă de amatori în Universitatea Craiova - Poli Iași

Jucătorii lui Poli Iași nu-și văd capul de treabă. Luis Phelipe, perla lui Leo Grozavu, acontată de FCSB, nu se vede.

Mitriță și Roguljic au marcat, apoi au oferit momente emoționante. Au sprintat și l-au îmbrățișat pe antrenorul Petev. Bulgarul și-a pierdut astăzi tatăl.

Reduta moldovenilor s-a prăbușit după 30 de minute, măcinată fază cu fază. Universitatea a deschis scorul, prin Mitriță (30), care a finalizat cu un șut puternic din „căciulă”, o acțiune cursivă care i-a amețit pe fundașii adverși.

Portarul Silviu Lung jr. putea face mai mult, mingea lui Mitriță n-a fost imparabilă!

În minutul 37, Marchioni a șutat periculos de la distanță, la rădăcina barei. Popescu a plonjat și a respins în corner. Din faza fixă, același Marchioni a reluat cu capul din apropiere, dar portarul gazdelor s-a trezit cu mingea în brațe.

La ultima fază a primei reprize, Craiova a majorat scorul la 2-0. Roguljic (45+1) a introdus în poarta goală mingea ricoșată după șutul lui Mitriță în Katanec. Koljic a adus pericolul în careu din extremă stânga.

Poli Iași a egalat Universitatea Craiova în repriza secundă, prin „dubla” lui Alin Roman

La cum s-a derulat jocul în primele 45 de minute, nimeni nu se gândea că 2-0 poate fi un scor periculos. Ce s-a întâmplat însă la vestiare este un mister. Echipele parcă au făcut schimb de tricouri.

Poli Iași a revenit pe teren cu altă față și a reintrat în meci, printr-un penalty scos de Gheorghiță (52), după un fault comis de Al. Crețu. Infracțiune clară, confirmată și de VAR! Alin Roman (54) a transformat precis lovitura de la 11 metri, chiar dacă Popescu a ghicit colțul și a atins ușor mingea cu vârful degetelor. S-a făcut 1-2.

Craiova este de nerecunoscut. Nu-i mai iese nimic. În schimb, oaspeților le intră și golul egalizator. Și ce gol senzațional! Alin Roman (69) a reușit „dubla”, dintr-o lovitură liberă directă de la 30 de metri.

Portarul Laurențiu Popescu a fost păcălit de efectul imprimat cu interiorul piciorului drept de „decarul” lui Poli Iași. La 2-2, Ivaylo Petev i-a aruncat în luptă pe Andrei Ivan și pe Markovic.

Final dramatic la Universitatea Craiova - Poli Iași

Finalul meciului a fost dramatic, cu două decizii la poarta Iașiului anulate corect de VAR, în minutele de prelunigiri. Markovic a marcat (90Ă1), golul a fost validat, dar s-a considerat că atacantul Craiovei a fost în ofsaid.

Pentru a trage liniile, arbitrii video Ovidiu Hațegan și Mircea Ardelean au avut nevoie de 7 minute. „Centralul" Mladenovici le-a mai dat o mică speranță celor 5.498 de spectatori.

Arbitrul a indicat lovitură de la 11 metri, dar a revenit imediat asupra deciziei, după ce a fost atenționat că asistentul Bobe a ridicat fanionul pentru ofsaid!

Universitatea Craiova a scăpat printre degete două puncte, după ce a condus cu 2-0 la pauză și a ratat posibilitatea de a urca pe locul 2 în clasament!

Notele GSP după Universitatea Craiova - Poli Iași

Universitatea Craiova: L. Popescu 4 - M. Căpățînă 6, Screciu 6, Al. Crețu 5, Bancu (cpt.) 7 - Kurtic 6 (71 Șt. Vlădoiu 5), Mateiu 6 (90 Houri) - M. Danciu 6 (61 Baiaram 5), Roguljic 7 (71 A. Ivan 5), Al. Mitriță 7 - Koljic 6 (71 Markovic 6)
Antrenor: Ivaylo Petev 5
Rezerve: Lazar, Ndong, Ișfan, A. Trică

Poli Iași: S. Lung jr. (cpt.) 6 - Martac 5 (90+9 Tincu), Fl. Ilie 5, Katanec 5, R. Ispas 6 - A. Roman 8, Marchioni 6, Jatoba 4 (46 Bordeianu 6) - A. Gheorghiță 7 (84 Ștefanovici), Sg. Buș 6 (69 Samayoa 6), L. Phelipe 4 (46 R. Ion 5)
Antrenor: Leo Grozavu 7
Rezerve: Ailenei, Ciobanu, Hrib, V. Ilie

Arbitru: Horia Mladinovici (București) - 5. Asistenți: Mihăiță Necula (București) - 7, Marius Bobe (București) - 6

Clasamentul actualizat, după Universitatea Craiova - Poli Iași

FINAL. Universitatea Craiova - Poli Iași 2-2

• Au marcat: Al. Mitriță 30, Roguljic 45+1 / A. Roman 54 (pen.), 70
  • Click aici pentru statistici
  • 5.498 de spectatori asistă la meci, număr oficial
  • Golul de 3-2, marcat de Markovic, a avut parte de o analiză-record în camera VAR. Ovidiu Hațegan, responsabil de arbitrajul video, a stat 7 minute înainte să decidă anularea reușitei.

FOTO. Cele mai spectaculoase imagini din Universitatea Craiova - Poli Iași

+6 FOTO

Mitriță înscrie cu largul concurs al portarului Silviu Lung Jr.

Alexandru Mitriță a deschis scorul în minutul 30, cu un șut de la marginea careului de 16 metri, o minge așezată de căpitanul Nicușor Bancu. Execuția nu a fost perfectă, dar portarul Silviu Lung Jr. a plonjat târziu, insuficient pentru a devia mingea.

Alexandru Mitriță a dedicat reușita memoriei tatălui antrenorului Petev.

Partida de la Craiova a fost prefațată de o veste teribilă. Tatăl lui Ivaylo Petev, antrenorul Universității, a murit astăzi. Pe arena „Ion Oblemenco” sunt prezenți aproximativ 5.500 de spectatori.

Universitatea Craiova - Poli Iași, echipele de start

Universitatea (4-2-3-1): Popescu - Căpățînă, Screciu, Crețu, Bancu - Kurtic, Mateiu - Danciu, Roguljic, Mitriță - Koljic
Rezerve: Lazar, Vlădoiu, Ndong, Houri, Ișfan, Baiaram, Trică, Ivan, Markovic
Absenți: Badelj, Zajkov (accidentați)
Antrenor: Ivaylo Petev

Poli Iași (4-3-3): Lung - Martac, F. Ilie, Katanec, Ispas - Roman, Marchioni, Jatoba - Gheorghiță, Buș, Phelipe
Rezerve: Ailenei, Samayoa, Ștefanovici, Ciobanu, Tincu, Ion, Hrib, Bordeianu, V. Ilie
Antrenor: Leo Grozavu
Absent: Harrison (accidentat)