Articol de Daniel Grigore - Publicat duminica, 10 august 2025 09:58 / Actualizat duminica, 10 august 2025 10:01
Jovan Markovic, 24 de ani, va merge la Farul Constanța sub formă de împrumut.
Împrumutat sezonul trecut la Hermannstadt, respectiv Oțelul, Jovan Markovic a revenit în Bănie în această vară.
Atacantul cu 28 de goluri în tricoul Universității nu pare a intra în planurile antrenorului Mirel Rădoi, care l-a folosit doar 11 minute în acest început de sezon, în finalurile meciurilor cu Sarajevo (tur-retur) și UTA (3-3 în deschiderea campionatului).
Universitatea Craiova și Mirel Rădoi îl trimit pe Jovan Markovic la Farul
Cu Assad Al Hamlawi în mare formă, iar Steven Nsimba promițător în primele apariții, pare să nu fi rămas spațiu și pentru Markovic.
Din acest motiv, oltenii au decis să-l împrumute din nou, de această dată la Farul, sub comanda lui Ianis Zicu. Este de așteptat ca afacerea să fie parafată astăzi, conform fanatik.ro.
Cel mai bun sezon al lui Jovan Markovic rămâne 2023/2024, cu 7 goluri și 5 pase decisive în 42 de partide. Cifre similare produsese și în anul anterior: 7 goluri și 4 assisturi în 44 de apariții. De atunci, declin.
Markovic nu s-a putut impune la echipele la care a fost împrumutat sezonul trecut și va încerca acum să se reinventeze la Farul.
Farul l-a pierdut temporar pe Vojtus, a rămas în Ișfan
Dobrogenii erau în căutare de atacant mai ales în contextul accidentării lui Jakub Vojtus. Accidentat în meciul cu Oțelul, în runda secundă a campionatului, slovacul va sta pe tușă toată luna august.
În absența lui Vojtus, titular pe poziția de atacant central a fost Alexandru Ișfan. Și el transferat în această vară, Ișfan a avut un randament peste așteptări, 3 goluri în 5 apariții în acest început de sezon.