FOTBAL  »  Superliga  »  UNIVERSITATEA CRAIOVA - SEPSI 3-2

FOTO Spectacol în Bănie! 5 goluri și răsturnări de scor în Universitatea Craiova - Sepsi » Oltenii, victorie „amară” » Clasamentul FINAL din play-off

Universitatea Craiova - Sepsi, 18 mai 2024 / FOTO: Facebook @UCVOficial +8   FOTO
Universitatea Craiova - Sepsi, 18 mai 2024 / FOTO: Facebook @UCVOficial

Articol de , - Publicat sambata, 18 mai 2024 23:06 / Actualizat duminica, 19 mai 2024 01:00

Universitatea Craiova a învins-o pe Sepsi Sfântu Gheorghe, scor 3-2, în etapa #10 din play-off-ul Superligii. Nu a fost suficient pentru a termina pe locul 2, ținând cont de rezultatul de Cluj, dintre CFR și Farul. Trupa lui Gâlcă a încheiat sezonul pe locul 3 și va juca barajul de Conference League cu câștigătoarea dintre Oțelul Galați și U Cluj.

Partida a debutat cu oaspeții în atac. Varga a scăpat singur cu Popescu, dar portarul a respins în corner. Covăsnenii au dat lovitura în minutul 21, după reușita lui Marius Ștefănescu. Acesta a primit o pasă extraordinară din partea lui Florin Ștefan și l-a învins pe Niczuly.

Spectacol total în repriza a doua dintre Craiova și Sepsi

+4 FOTO

Oltenii au ieșit mult mai montați în repriza a doua și au întors rezultatul în doar 7 minute. Costel Gâlcă a fost extrem de inspirat la schimbări și i-a trimis în teren pe puștiul Bană și experimentatul Koljic.

Mai întâi, a punctat mijlocașul de 19 ani după doar 24 de secunde, cu un șut din afara careului, pe jos, extrem de bine plasat. A fost primul gol în Superliga pentru jucătorul Craiovei.

2-1 s-a făcut în minutul 52, când vârful Koljic a trimis mingea în poartă din centrul careului, după ce mingea fusese respinsă de Niczuly.

Bucuria craiovenilor nu a durat mult, pentru că trupa lui Bernd Storck a egalat în minutul 66, prin Gabriel Debeljuh, după o lovitură de cap spectaculoasă.

Craiova - Sepsi, foto: captură de ecran Orange Sport
Sepsi a deschis scorul cu Craiova, foto: captură de ecran Orange Sport
+27 FOTO

Ivan a adus victoria Craiovei în minutul 79. Gâlcă l-a reinventat pe atacant, care a ajuns la 4 reușite în ultimele 6 partide. S-a terminat 3-2 pentru Universitatea Craiova, care nu a fost ajutată de Farul în meciul de la Cluj.

Astfel, oltenii termină sezonul pe locul 3, cu 44 de puncte, și vor lupta cu Oțelul Galați sau U Cluj pentru calificarea în preliminariile Conference League. De cealaltă parte, Sepsi a încheiat sezonul pe 5, cu 34 de puncte și nu va participa în cupele europene.

Notele GSP după Universitatea Craiova - Sepsi 3-2

Universitatea (4-2-3-1): L. Popescu 6 - Vlădoiu 5 (29' Soiri 6), Raul Silva 6, Zajkov 6, Bancu 6 (84' Ndong -) - Crețu 6 (74' Mateiu - 6), Mekvabishvili 6 - Ivan 7, Mitriță 8, Danciu 5 (46' Bana 7) - Markovic 6 (46' Koljic 7);
Antrenor: Costel Gâlcă 7;

Sepsi (3-4-3): Niczuly 7 - Ciobotariu 6, Ninaj 6, F. Ștefan 7 (70' K. Varga 5) - Oroian 6 (77' Rența -), Alimi 7, Aganovic 5 (60' Kallaku 5), R. Varga 6 (59' Dumitrescu 6) - Ștefănescu 7, Debeljuh 7, C. Matei 6;
Antrenor: Bernd Storck 6;

Arbitru: Cătălin Popa 7 (Piteşti). A1: Florin George Neacşu 7 (Câmpulung Muscel), A2: Marius Badea (Râmnicu Vâlcea) 7;

FINAL » Universitatea Craiova - Sepsi 3-2

• Au marcat Ștefan Bană 46, Elvir Koljic 52, Andrei Ivan 79 / Marius Ștefănescu 21, Debeljuh 66
  • Pentru statistici, click AICI
  • 9011 spectatori au asistat la meci (cifră oficială)

+4 FOTO

Universitatea Craiova - Sepsi, echipe de start

Universitatea (4-2-3-1): L. Popescu - Bancu, Raul Silva, Zajkov, Vlădoiu - Crețu, Mekvabishvili - Ivan, Mitriță, Danciu - Markovic
Rezerve: Lazar, Căpățînă, Ndong, Badelj, Soiri, Mateiu, Barbu, Bana, Blesa, Koljic
Absenți: Maldonado, Baiaram (accidentați), Houri (suspendat)
Antrenor: Costel Gâlcă

Sepsi (4-3-3): Niczuly - Oroian, Ciobotariu, Ninaj, F. Ștefan - C. Matei, Alimi, Aganovic - R. Varga, Debeljuh, Ștefănescu
Rezerve: D. Moldovan, Gedo, Renta, Kallaku, Kocsis, Dumitrescu, K. Varga, Batzula
Antrenor: Bernd Storck

Stadion: „Ion Oblemenco”
Arbitru: Cătălin Popa (Piteşti). A1: Florin George Neacşu (Câmpulung Muscel), A2: Marius Badea (Râmnicu Vâlcea)
Arbitru VAR: Sorin Costreie (Voluntari). Arbitru AVAR: Andrei Moroiță (Ploieşti)

Mai puteți citi:

Cea mai slabă apărare din istorie! Cifrele incredibile ale sezonului ratat al Universității

Liderul galeriei Rapidului a fost eliberat: „Te așteptăm alături de noi”

FCSB a plecat în cantonamentul din Olanda cu o ținută inedită » Cine a lipsit din lotul campioanei în afară de cei 4 care sunt convocați la Euro

„Îmi fac testamentul!” » Cornel Dinu, izbucnire teribilă, după o decizie pe care o numește „TÂLHĂRIE”: „M-au nenorocit minciuna și nedreptatea”

Veste cutremurătoare în a doua zi de Euro: s-a stins la numai 26 de ani, după ce jucase admirabil în Belgia - Muntenegru!