FOTBAL  »  Superliga  »  UTA

EXCLUSIV UTA, lovită de COVID-19 înainte de retur: doi fotbaliști, infectați

Valentin Buhăcianu (dreapta), UTA // foto: Facebook

Articol de - Publicat joi, 07 ianuarie 2021 09:48 / Actualizat joi, 07 ianuarie 2021 10:32

Doi dintre fotbaliștii de la UTA au fost depistați pozitiv cu COVID-19.

La ultimele testări ale clubului arădean, efectuate ieri, două dintre probele prelevate au ieșit pozitiv. Jucătorii infectați cu COVID-19 sunt Valentin Buhăcianu (atacant, 27 de ani) și Dragoș Tescan (jucător de atac, 21 de ani). Antrenorul Laszlo Balint nu se va putea baza pe aceștia la meciurile pe care UTA le dispută în etapele 16, respectiv 17, cu Viitorul și Voluntari.

Cele două partide vor avea loc vineri, 15 ianuarie, respectiv marți, 19 ianuarie.

UTA, aproape de locurile de playoff

La finalul turului, UTA ocupă locul 9 în Liga 1, cu 17 puncte acumulate. Arădenii sunt la doar 3 puncte în spatele Chindiei, clasată pe prima poziție de playoff.

10 meciuria adunat Tescan în Liga 1 în acest sezon. În cele 445 de minute jucate nu a marcat vreun gol

2 goluri și o pasă decisivăa reușit Vali Buhăcianu în acest sezon de Liga 1, în 15 apariții (789 de minute pe teren)

VIDEO. Ai grijă să porți corect masca de protecție! Ce nu trebuie să faci atunci când o utilizezi