FOTBAL  »  Superliga  »  UTA - RAPID

VIDEO CU FAZA Rapid a egalat la Arad dintr-un penalty contestat de UTA » Verdictul specialistului

Colțescu a dictat penalty pentru Rapid
Colțescu a dictat penalty pentru Rapid

Articol de , - Publicat luni, 26 ianuarie 2026 21:05 / Actualizat luni, 26 ianuarie 2026 21:13

Sebastian Colțescu a acordat penalty pentru Rapid în minutul 40 al meciului de la Arad, judecând că Pospelov a comis henț în propriul careu, deși din camera VAR a fost avertizat că faza este discutabilă.

Condusă la Arad din minutul 19, Rapid a egalat înainte de pauză, în minutul 43, dintr-un penalty dictat în minutul 40 și confirmat 3 minute mai târziu, după ce arbitrul Sebastian Colțescu a revăzut faza la monitorul de la marginea terenului.

Mingea șutată de Christensen, care se îndrepta spre poartă, l-a lovit pe Pospelov în palma dreaptă, în timp ce acesta încerca să se întoarcă.

Rapid a egalat la Arad dintr-un penalty contestat de UTA » Verdictul specialistului

Rapid a egalat la Arad dintr-un penalty contestat de UTA » Verdictul specialistului

Circumstanțele situației l-au îndemnat arbitrul din camera VAR, Iulian Dima, să-l cheme pe „centralul” Sebastian Colțescu la marginea terenului, pentru a revedea faza.

Colțescu, care fluierase penalty în timpul jocului, și-a menținut decizia. Mai jos, video cu acele secvențe:

  • Sursă video: Prima Sport 1

Un specialist în arbitraj consultat de Gazetă i-a dat dreptate lui Colțescu: „Decizia corectă este penalty. Mingea mergea spre poartă. Mâna este perpendiculară pe corp, mingea e clar că merge spre poartă”.

A doua oară nu a fluierat

Dobre a transformat penalty-ul, iar două minute mai târziu s-a găsit în situația de a solicita o nouă lovitură de pedeapsă, când mingea pe care a șutat-o a fost blocată de același Pospelov cu cotul stâng!

Rapid a egalat la Arad dintr-un penalty contestat de UTA » Verdictul specialistului

Colțescu nu a mai judecat că s-ar impune penalty. Specialistul i-a aprobat și de această dată decizia:

Aici nu se impunea lovitură de la 11 metri. De ce? Mingea mergea spre corpul jucătorului. Deci, dacă nu lovea mana stângă, îl lovea în corp.

Citește și:
Îl mai recunoști? Fostul mare internațional argentinian a apărut în tribune la Argentina - Austria și i-a uimit pe fani
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Îl mai recunoști? Fostul mare internațional argentinian a apărut în tribune la Argentina - Austria și i-a uimit pe fani
Meciul Franța – Irak, întrerupt din cauza unei regule americane stricte!
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Meciul Franța – Irak, întrerupt din cauza unei regule americane stricte!
Cum arată casa unde a copilărit miliardarul Ion Țiriac
Special
Cum arată casa unde a copilărit miliardarul Ion Țiriac
Acasă la J.R. Ewing, capul răutăților din serialul Dallas: cum e în realitate ferma Southfork, locul unde s-a născut capitalismul românesc
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Acasă la J.R. Ewing, capul răutăților din serialul Dallas: cum e în realitate ferma Southfork, locul unde s-a născut capitalismul românesc
„Permite depășirea sistematică a vitezei legale”. Prima țară din Europa care blochează sistemul Tesla FSD în Europa
Profit.ro
„Permite depășirea sistematică a vitezei legale”. Prima țară din Europa care blochează sistemul Tesla FSD în Europa
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Comentariul TV clonat, femei frumoase inexistente și „Hitler” din tribuna Germaniei: AI-ul stăpânește Mondialul într-un fel sinistru! Cum a fost trucat comentariul TV: „Cine e negresa asta?”

FABULOS » De la România - Argentina, în 1994, nu s-a mai întâmplat așa ceva la un Mondial


Comentarii (10)
etcetc
etcetc  •  27 Ianuarie 2026, 16:12

Nea Caisa(specialista) te uiti si tu la meciuri europene? Eventual Arsenal vs Manchester? Sa vezi la ce" henturi" nu se da penalty numai ca ii atinge mingea mana? Trebuie sa fie intentie nu ca omul isi trage mana si ii atinge mana. Ba deaia e fotbalul care e in Romania ca dainueste hotia si incompetenta in tot

calinnilac
calinnilac  •  27 Ianuarie 2026, 12:29

Cand se da penalty se vorbeste mereu de intentie, aici se vede clar ca nu e intentie, si daca tot ai dat penalty da si cand loveste cotul lui Onea(tot fara intentie).Daca in locul rapidului era Metaloglobus sau Slobozia sigur nu se dadea penalty.

nelson007
nelson007  •  27 Ianuarie 2026, 11:47

La Arad s-a arbitrat nu in favoarea Rapidului, ci pentru a favoriza ''clona'' ***. Daca dai acel penalty, dai si pentru UTA, fazele sunt identice. Eu unul m-am saturat de ''specialistii'' de carton (sau din cutia de carton...).

Acest comentariu a fost moderat deoarece continea limbaj vulgar sau jignitor.

Vezi toate comentariile (10)
Comentează