FOTBAL  »  Superliga  »  UTA - U CLUJ

UTA - U Cluj 0-1 » Popa îi aduce lui Sabău prima victorie în campionat de la revenire. Clasamentul actualizat

Daniel Popa a decis meciul UTA - U Cluj // foto: Bogdan Cioara (Arad)

Articol de , - Publicat vineri, 15 septembrie 2023 20:28 / Actualizat vineri, 15 septembrie 2023 20:45

U Cluj a câștigat la Arad, scor 1-0 cu UTA, în meciul care a deschis etapa 9 de campionat. Este prima victorie pentru ardeleni în SuperLigă de la revenirea lui Ioan Ovidiu Sabău pe bancă.

Programul etapei 9 din SuperLigă

UTA nu are niciun talent fără Mircea Rednic, în timp ce U Cluj continuă să impresioneze în deplasările Ligii 1 și deja se simte flerul lui Ioan Ovidiu Sabău, chiar și fără câteva piese importante în echipă!

Fază uluitoare în SuperLigă: Cîmpanu a luat „roșu” chiar când trebuia să fie schimbat!
UTA - U CLUJ

Curajul a făcut diferența în UTA - U Cluj

Golul lui Daniel Popa (71), reluare de atacant de careu, după ce Gabriel Simion l-a întins la maximum pe Florin Iacob, a fost consecința jocului mai ofensiv al "Șepcilor roșii".

Prima repriză le-a aparținut clujenilor, arădenii fiind ținuți de noroc în meci. În condițiile în care Chipciu, Nistor, Vali Gheorghe și Calcan au fost accidentați, Neluțu Sabău a jucat cu Bic mijlocaș central ofensiv, iar căpitanul lui U a avut două ocazii monumentale pe finalul primei reprize, minutul 45 și 45+1, ambele din cauza erorilor puerile ale lui Marcelo Freitas.

Și Cîmpanu (28) a creat pericol, oaspeții au dovedit că se simt bine în deplasare, o victorie și trei remize până la jocul de aseară de la Arad.

UTA a trăit doar din faze dispersate. Departe de echipa, singura din Liga 1, care a învins FCSB în acest sezon. În prima repriză, "textiliștii" au avut ocazia de a deschide scorul la reluarea lui Carp, după o fază fixă, dar Vătăjelu a scos de pe linia porții. Și atât în primele 45 de minute.

După pauză, împinși de la spate de peste 9.000 de suporteri, alb-roșii au împins mai mult în atac, însă cu puțin discernământ. Cooper s-a zbătut, fără să simtă poartă, Micovshi (60) a avut o reluare fantezistă, dar Gorcea a parat spectaculos.

Tâmpenia lui Cîmpanu

Gazdele au avut finalul de meci, logic, având în vedere că erau conduse pe tabelă pe propriul stadion și, mai mult, au jucat cu un om în plus. Sabău a fost aproape de a face o criză de nervi, în minutul 80, fiindcă voia să-l introducă pe Tescan în locul lui Cîmpanu.

Ultimul chiar se pregătea să iasă, când Radu Petrescu a fost chemat să revadă o fază, după analiza VAR. Cîmpanu a scuipat în direcția adversarului direct, Dumitrașcu, după un contact direct, în loc să fie schimbat, a văzut deja cartonaș roșu!

U Cluj a avut de apărat victoria, UTA prinzând elan, dar fără să scoată nici măcar de un punct. Arădenii sunt iar sub presiune, alunecă în clasament, e nevoie urgent ca Mircea Rednic să revină pe bancă. Cu această victorie, suporterii lui U simt că "Moțu"" Sabău s-a întors, cu adevărat, la echipă!

FINAL » UTA - U Cluj 0-1

• A marcat: D. Popa '71
  • Click AICI pentru statistici
  • VIDEO cu fazele importante
  • 9.643 de oameni au asistat la meci - număr oficial, dintre care 95 sunt susținători ai oaspeților.
  • Pe banca de rezerve a celor de la UTA s-a aflat Sorin Rădoi, antrenorul secund. Acesta a participat și la flash-interviul dinaintea partidei, „principalul” Mircea Rednic fiind în plin proces de recuperare după ce a suferit un infarct miocardic.
  • Deși se credea că meciul cu U Cluj va fi ultimul pentru UTA pe propriul teren înainte de refacerea gazonului și a instalațiilor adiacente, lucrările de mentenanță vor începe în luna octombrie. Astfel, arădenii vor juca la Arad, pe „Fransisc Neuman”, și cu FC Voluntari.
  • Fanii arădeni și-au continuat războiul cu conducătorul clubului, Alexandru Meszar, pe care l-au înjurat în repetate rânduri. Ei au scandat și „UTA liberă!”.

UTA - U Cluj, echipe de start:

UTA (4-3-3): Fl. Iacob (cpt.) - Diogo Rodrigues, Stolnik, Carp, Abeid - Freitas, Fabry, Marku - R. Pop, Cooper, Micovschi
Rezerve: Kucher - Benga, P. Mihai, Iurasciuc, Holst, Stahl, R. Stanciu, Vucenovic, Dumitrașcu
Absenți: Markov (accidentat), Ekmekci, Stroungis (în recuperare)
Antrenor: Mircea Rednic

U Cluj (4-4-2): Gorcea - Peteleu, Masoero, B. Mitrea, Vătăjelu - Bic (cpt.), Doukoure, Simion, Cîmpanu - D. Popa, I. Stoica
Rezerve: Iliev - Oancea, Pițian, Miron, I. Filip, perianu, Silaghi, Tescan, Fl. Ilie
Absenți: Chipciu, V. Gheorghe, Nistor, Calcan (accidentați)
Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău

Stadion: Francisc Neuman, Arad
Arbitru: Radu Petrescu / Asistenți: Mircea Grigoriu și Ferencz Tunyogi
Arbitru VAR: Rareș Vidican / Arbitru AVAR: Marius Omuț

Topul celor mai valoroși fotbaliști din Superligă în jocul EA Sports FC 24 » Surpriză în frunte: cine i-a egalat pe Mitriță și Coman

CFR Cluj și-a pierdut golgeterul din sezonul trecut » Transferul a fost anunțat oficial

FCSB se întoarce oficial pe Ghencea! Mihai Stoica a făcut anunțul: „Da, sigur! Pe 6 iulie vom juca acolo”

FCSB poate pierde „un jucător excepțional” » Au început negocierile: „E diferență mare între ce solicită și ce e dispus Gigi să ofere!”