FOTBAL  »  Superliga  »  EȘEC

La 3 luni de la retrogradare, Miriuță fuge de responsabilitate: „Trebuia să câștige și fără mine”

Metaloglobus, una dintre surprizele anului din fotbalul românesc
Metaloglobus, una dintre surprizele anului din fotbalul românesc

Articol de - Publicat sambata, 30 august 2025 19:05 / Actualizat sambata, 30 august 2025 20:24

Metaloglobus a șocat fotbalul românesc la începutul lunii iunie, atunci când a bătut-o pe Poli Iași și a promovat pentru prima dată în istorie în Superliga. Pe banca moldovenilor se afla atunci Vasile Miriuță (56 de ani), cel care n-a mai continuat și în Liga 2, alegând să revină la proiectul început la Sănătatea Cluj, în „C”.

Miercuri, Sănătatea a produs surpriza și a eliminat-o din Cupa României Betano pe Unirea Slobozia, formație din Superliga, după loviturile de departajare.

A fost 1-1 după timpul regulamentar și 6-5 la penalty-uri pentru echipa din Liga 3.

Vasile Miriuță dă vina pe jucătorii de la Poli Iași pentru retrogradare: „Eu i-am dus până la baraj, 20% e vina mea”

Miriuță fusese instalat pe banca lui Poli Iași pe 28 ianuarie, iar obiectivul acestuia a fost salvarea de la retrogradare. A reușit să o evite direct, iar la baraj era mare favorită în fața celor de la Metaloglobus, care terminaseră pe 5 în Liga 2.

Miriuță a fost întrebat după calificarea în grupele Cupei României Betano și despre ceea ce s-a întâmplat la Iași, iar acesta susține că și-a asumat o parte din retrogradare, însă cea mai mare vină le aparține jucătorilor.

În viziunea lui, aceștia ar fi trebuit să o elimine pe Metaloglobus și fără tehnician pe bancă, ținând cont de valoarea formației din Liga 2.

„Nu există nici urmă de regret. Știți foarte bine că mi-am asumat. Mi-am asumat o parte din retrogradare. Eu cred că Miriuță a contat cam 20% din retrogradare. În rest, 80%… hai să fim serioși!

Să recunoască și jucătorii, că până la urmă, ei au jucat! N-a jucat Miriuță. Miriuță i-a luat și i-a dus până în baraj, cu niște victorii.

Și la baraj am văzut ce s-a întâmplat. Acolo trebuia să câștigi și fără antrenor. Când vine o echipă de Liga a 2-a, de pe locul 6 (n.r. - locul 5), și te bate, acolo nu-ți mai trebuie antrenor. Nu Miriuță a ratat 11 metri, nu Miriuță n-a băgat-o în poartă din 5 metri.

Eu oricum nu rămâneam la Iași. Chiar dacă echipa rămânea în Liga 1, mă întorceam la Cluj, unde am și școala de fotbal pe care am neglijat-o în ultimele luni”, a declarat Miriuță, potrivit sptfm.ro.

La 3 luni de la retrogradare, Miriuță fuge de responsabilitate: „Trebuia să câștige și fără mine”
Vasile Miriuță

  • Poli Iași se află în acest moment pe locul 9 în Liga 2, cu 8 puncte acumulate după primele 5 etape.

  • Tony da Silva i-a luat locul lui Vasile Miriuță pe banca tehnică.

Citește și:
Mihai Stoica, la capătul răbdării cu jucătorul de la FCSB: „E pe cont propriu, să fie sănătos! S-a anturat cu cine nu trebuia”
Superliga
Mihai Stoica, la capătul răbdării cu jucătorul de la FCSB: „E pe cont propriu, să fie sănătos! S-a anturat cu cine nu trebuia”
Absentă de la Australian Open, revenită cu imagini pe social media în 2026 » Bianca Andreescu, transformare fizică totală
Tenis
Absentă de la Australian Open, revenită cu imagini pe social media în 2026 » Bianca Andreescu, transformare fizică totală
Trump a postat o imagine cu Maduro capturat
Stiri extrasport
Trump a postat o imagine cu Maduro capturat
Scandal și repriză fără sfârșit în Atalanta - Roma, după o decizie incredibilă: „CIRC!”
Campionate
Scandal și repriză fără sfârșit în Atalanta - Roma, după o decizie incredibilă: „CIRC!”
FOTO Cele mai atractive concepte auto. Dacia are loc special
Profit.ro
FOTO Cele mai atractive concepte auto. Dacia are loc special
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Florin Răducioiu a apărut lângă o blondă în noaptea dintre ani! Cine e femeia de care e îndrăgostit fostul internațional

Dan Negru a văzut audiențele de Revelion, în bătălia Pro TV - Antena 1, și a reacționat! A fost și un duel al foștilor fotbaliști


Comentarii (1)
superdaniel72
superdaniel72  •  30 August 2025, 19:59

Un mare antrenor... c......a....o!

Vezi toate comentariile (1)
Comentează