FOTBAL  »  Superliga  »  FC VASLUI - KRYLIA SOVETOV 1-1

Vasluienii, egalii ruşilor » Hizo: "Se vede o lipsă de prospeţime în joc, dar e normală după 2 antrenamente zilnic"

Viorel Hizo
Viorel Hizo

Articol de - Publicat duminica, 06 februarie 2011 00:00 / Actualizat duminica, 06 februarie 2011 21:31

Viorel Hizo şi-a aniversat ziua de naştere cu un egal obţinut de FC Vaslui, scor 1-1, în faţa ruşilor de la Krylia Sovetov Samara.

Vasluienii au început în forţă partida cu Krylia Sovetov Samara, echipă care a terminat sezonul trecut pe locul 13 în prima ligă rusă. "Galben-verzii" au pus presiune la poarta ruşilor încă din prima secundă de joc, iar după numai opt minute au trecut la conducere şi pe tabela de marcaj, prin golul înscris de Adailton.

Pănă la pauză, vasluienii au mai avut cîteva ocazii de gol, însă tabela a rămas nemodificată. La reluare, ruşii s-au dovedit mai inspiraţi în atac, iar după numai cinci minute au restabilit egalitatea. În cea de a doua parte , au apărut şi durităţile în joc, existînd şi momente de tensiune, arbitrul împărţind cu generozitate cartonaşe galbene, cinci dintre ele numai pentru jucătorii lui Viorel Hizo.

“A fost un meci aspru. Am întîlnit o echipă bună, care ne-a pus probleme. Au fost pe alocuri şi durităţi, de o parte şi alta, însă mă bucur de modul cum au reacţionat jucătorii mei. Se vede o lipsă de prospeţime în joc, dar este normală.

Am efectuat cîte două antrenamente zilnic. Şi înaintea acestui joc am susţinut un antrenament”, a spus tehnicianul vasluienilor, care ieri a împlinit vîrsta de 64 de ani: “N-avem timp de aniversări. Trebuie să ne pregătim cît mai bine, pentru a avea evoluţii bune în campionat”.

FC Vaslui a început partida cu următorul "unsprezece": Kuciak - Gheorghiu, Cînu, Farkaş, Milanov - Campano, Genchev, R.Costin, Milisavljevic - Pouga, Adailton.

În partea a doua au mai jucat Cerniauskas, P.Jovanovic, Bălace, R.Neagu, Annang, Yero Bello şi Temwanjera, mai puţin Wesley, David Rivas, L.Sînmărtean (accidentaţi) şi Papp (la naţională).