FOTBAL  »  Superliga  »  POLI TIMIŞOARA - FC VASLUI, AZI, 20:30, DIGISPORT ŞI LIVETEXT PE GSP.RO

Vasluiul a învins o singură dată la Timişoara, în martie 2010!

Articol de - Publicat sambata, 06 noiembrie 2010 00:00

Singura victorie a Vasluiului pe Bega s-a consemnat chiar în primăvară,  în etapa a 24-a din ediţia trecută, pe banca celor două formaţii aflîndu-se Ovidiu Sabău, respectiv Marius Lăcătuş.

Partida s-a încheiat cu 1-0 pentru oaspeţi, prin reuşita lui Carlos Costly, jucătorul din Honduras preluînd cu mîna în minutul 13 o minge trimisă spre el de Gerlem. Atunci, arbitrul întîlnirii, R. Petrescu, l-a eliminat în prima repriză pe sîrbul Pavlovici.

Din cele 5 meciuri jucate la Timişoara, violeţii s-au impus în trei, în timp ce în ultima rundă din ediţia 2006/2007 s-a înregistrat singura remiză. La general, în Liga 1, din 10 jocuri disputate  între cele două, patru au revenit bănăţenilor, patru moldovenilor şi două s-au încheiat nedecise.

În prezent, gruparea antrenată de Cosmin Contra se clasează pe poziţia a 3-a şi a realizat, în premieră , performanţa de a nu fi pierdut pînă acum nici o partidă. Vizitatorii au contabilizat 7 jocuri la rînd neînvinşi şi se poziţionează cel mai bine  în stagiunea curentă, pe patru.

„Fotbalul se «deteritorializează»! Nu mai există ceva esențial” » Un profesor de antropologie, Christian Bromberger, conferință de excepție despre o „mutație” în fotbalul de azi: „Am plecat de la tifoso, adică boală contagioasă, și am ajuns aici”