FOTBAL  »  Superliga  »  "U" CLUJ - FC VASLUI 1-1

Vasluiul, blocat şi de Universitatea Cluj » Caro e tot mai aproape de demitere

Articol de GSP - Publicat sambata, 07 august 2010 00:00

Caro n-a cîştigat nici ieri, stîrnind mînia lui Porumboiu Vezi aici cele mai importante faze din U Cluj-FC Vaslui 1-1! (video)

Mica apocalipsă din startul confruntării lui Universităţii din Cluj cu Vasluiul nu l-a convins pe temerarul Augustus Constantin să amîne partida pentru următoarea zi. După 35 de minute de întrerupere, "centralul" a testat, cu mina unui căutător de petrol, dacă mingea sare în anumite zone ale terenului. Mingea n-a sărit, dar meciul s-a reluat.

Stratosfericul Lopez Caro a fost readus cu picioarele pe pămînt. Pe un teren băltit, ai nevoie de o gondolă, nu de indicaţii tactice. Cîrmaciul ardelenilor a fost Claudiu Niculescu. "Lunetistul" a tras de două ori periculos spre poarta lui Kuciak (19, 21). Ultima dată din lovitură liberă de la 25 de metri. Specialitatea casei, dar portarul a scos de sub bară.

Vasluiul a dansat în ploaie graţie lui Sînmărtean. Un raid al mijlocaşului pe banda dreapta s-a încheiat cu un şut-centrare care era să-l păcălească pe Matache (40). Prima repriză, una ce părea naufragiată, s-a terminat după 80 de minute!

A doua a început sub ameninţarea altui pericol: întunericul. Lemnaru a aprins meciul, însă Kuciak a avut replică la şutul său la colţul scurt (48). La cealaltă poartă, Bodipo a fost aproape să marcheze la un corner (50). "Torpila" lui Costin n-a găurit scutul lui Matache (55).

Fanii celei mai iubite vocale au oftat prelung la ratarea imensă a lui Delgado. Centrarea lui Boştină a fost reluată cu capul de spaniol (69), în bară! Cînd partida se îndrepta spre o remiză, logică, Augustus a dat un penalty la faultul imprudent al lui Balde asupra lui Pancu. Wesley a înscris (81), dar Vasluiul n-a sărbătorit prea mult. Servit de un adversar, Gladstone, fundaşul Cvirik a egalat trei minute mai tîrziu, cu o execuţie de mare atacant.

"Am jucat deja trei meciuri, care practic au fost trei eşecuri. Dacă o ţinem aşa, nu avem nici o şansă în cupele europene. Nu mai am răbdare şi voi avea o discuţie cu antrenorul. Unii jucători nu au nici o treabă. Doar mofturi şi nasul pe sus"
Adrian Porumboiu, patron FC Vaslui

INBOX

- Wesley l-a scos din sărite pe Niculescu. Rezervă ieri, brazilianul a ieşit la încălzire în minutul 50, chiar în momentul în care Niculescu se pregătea să execute un corner. Wesley s-a dus direct la jucătorul clujenilor să-l salute, iar Claugol a trebuit să-şi amîne execuţie dînd nervos din mînă.
- Bodipo i-a cerut în repetate rînduri lui Augustus Constantin să-l avertizeze pe adversarul său direct, Daniel Munteanu. După un duel, atacantul adus de la Deportivo a rămas cu gheata în mînă, ţipînd disperat spre arbitrul partidei.

Adversar play-off Europa League

Lille OSC D. Niculae: "Lille e peste Lyon sau Marseille. Vasluiul are şanse de calificare, dar mici" (video)
@ Club fondat în 1944 @ A terminat sezonul trecut pe poziţia a patra @  Antrenor este Rudi Garcia, 46 de ani, "principal" al echipei din 2008 @ Vedeta  este mijlocaşul belgian Eden Hazard, 19 ani, care a fost desemnat doi ani consecutiv cel mai bun tînăr fotbalist din Ligue 1 @ A cîştigat doar două titluri de campioană în întreaga istorie, în 1945-1946 şi 1953-1954 @ A cucerit cinci Cupe ale Franţei 1946, 1947, 1948, 1953 şi 1955 @ Căpitan este Rio Mavuba, iar alţi jucători importanţi sînt portarul Landreau, atacanţii Frau şi Tulio de Melo @ Meciurile de pe teren propriu le joacă pe arena Stade Lille Metropole, cu o capacitate de 18.185 de locuri

"Lille este principala favorită la titlu în aceste sezon în Franţa. Au o echipă foarte spectaculoasă şi completă!"