Alte știri din fotbal
Gigi Becali s-a săturat și vrea să scape de integralistul din Dinamo Zagreb - FCSB: „Nu e de noi”
0
Fostul arbitru din Liga 1 a cumpărat un hotel din România cu 3,5 milioane de euro » Cum arată complexul și unde este situat
0
Metaloglobus - FC Argeș, în deschiderea rundei #23 din Superligă » Ocazii mari la ambele porți
0
Uriașul de 1,96 metri, prezentat în Superligă
0
Știri din fotbal internațional
Se întețește concurența în Serie A pentru Drăgușin! » Două cluburi de top încearcă acum un transfer definitiv
0
„Înțepat” de Jose Mourinho, Alvaro Arbeloa a răspuns
0
Tammy Abraham revine în Premier League! Cu cine va semna atacantul englez
0
Fum alb la Marseille: Jucătorul care a marcat în poarta lui FCSB a semnat cu Olympique
0
Lifestyle
Mauro Icardi continuă războiul cu Wanda Nara: „Este o mitomană! Mi-a furat 7 milioane de euro din conturi”
0
L-a uitat rapid pe jucător » Cea mai sexy fotbalistă tocmai și-a oficializat relația cu ispita de la Insula Iubirii
3
„Love my girls” » A furat toate privirile la petrecerea de logodnă a lui Radu Drăgușin, la Athenee Palace
3
Vedeta lui PSG s-a îndrăgostit de o fostă studentă la științe politice, care a renunțat la școală pentru ... dansuri orientale
2
Tudor Chirilă, replică dură pentru Grindeanu: „Sluga lui Dragnea, prietenul ...
Libertatea
Cum l-a forțat UE pe Trump să-și înghită amenințările privind Groenlanda: ...
Adevărul
Machetele stadionului Dinamo cu care fanii au fost amăgiți după '90 » Prima ...
GSP SPECIAL
Situație dramatică în Ucraina: „Cea mai grea zi din 2022 încoace”
Libertatea
Stand stramb si judecand drept lucrurile sunt putin mai simple : in anul de gratie 1947 tara era condusa clar de la Moscova . Regele , ofiterii si sergentii erau doar cu numele ... toata tara era in proces de bolsevizare . Acum ce importanta are ca Steaua a fost infiintata in regimul comunist sau ca a venit pe vapor din Liverpool ? Comunismul in teorie este un regim politic ideal . Ca in realitate omul se imbolnaveste de putere si devine maniac cand detine singur sceptrul este alta poveste . Sintagma cu 'comunistii' este la fel de puerila precum cea cu 'tziganii' . Reprosul nu vine de la cine a infiintat echipa , reprosul este CUM A FOST PROTEJATA EA IN DECURSUL EXISTENTEI ! restul e c.c.
Pentru ca in Anglia si in Franta, nu urma sa se instaureze dicatura comunista. Erau state democratice, nu aveau nevoie sa infiinteze o echipa de fotbal cu scop propagandistic.
Iar ai aparut valahule? =)) Din 1946 tara era condusa de comunisti, prin guvernul lui Petru Groza. Armata inca se mai numea 'regala" pentru ca regele inca nu abdicase, dar denumirea aia era o forma goala, lipsita de orice continut. Ministru al apararii era EMIL BODNARAS, agentul sovietic care este, de fapt, "tatal" Stelei.
Pentru ca la Yalta i-a durut in choor de noi,de aia.........:P....si pentru ca Chut\rchill a ales Grecia in detrimentul Bulgariei si a Romaniei.... Si oricum,aia faceau de cricket,fotbal american sau altele......:D PS:Fara legatura,ati vazut ca a murit jucatorul ala de cricket lovit de mingie???? RIP!
Stim, stim, intamplator, cei care v-au facut echipa, faceau parte din Divizia Tudor Vladimirescu, infiintata de sovietici. Oare de ce armata britanica, armata americana sau cea franceza, nu s-au apucat si ele sa-si faca un club, dupa terminarea razboiului, sa-si bage echipa direct in prima divizie ?
mai stim cluburi care au stadioane dar nu au echipe de fotbal :)) U Cluj, Cfr Cluj, Ceahlaul (omologat UCL) etc...cand esti pe ultimul loc in liga 1, asta care e atat de praf nu? nu mai conteaza cum arata stadionul tau haha si acum probabil dupa modernizare o sa le bage si niste preturi de Europa nu? ca doar cu bani europeni se face stadionul?? sa vezi ce dispar corbii de la meciuri de tot, nu dau astia 30 de lei pe un bilet nici morti haha
Steaua București a luat ființă pe 7 iunie 1947, la inițiativa mai multor ofițeri ai Casei Regale Române. .. După întoarcerea sa în România Mihai a fost silit să abdice la 30 decembrie 1947. Comuniștii au anunțat abolirea monarhiei și instaurarea unei republici populare și au transmis la radio înregistrarea proclamației regelui despre propria sa abdicare[30]. În ședința extraordinară din 30 decembrie 1947. .. Recapitulam: Steaua s-a infiintat in IUNIE 47, comunismul s-a instaurat in DECEMBRIE 47. Restul e can can!
Corect............
Lasa teoria, nu e vorba ca ne enerveaza, ne oripileaza incercarea de denaturare a istoriei. E penibil sa afirmi ca ☭teaua a fost infiintata de "generalii armatei regale", in conditiile in care adevaratii militari patrioti, devotati regelui, ajungeau la inchisoare sau la canal.
:)))))))))))))))))))))))))))))..... Repet,imi place doar ca va enerveaza.............. Si am mai zis,teoretic e corect,practic de ceva timp doar numele mai era regal din ea.........si nu se numea deja "Armata Populara" datorita rezistentei opuse,din ce stiu,mai mult la indemnul reginei Mama,de a abdica a lui Mihai I......
Conectează-te la contul tău pentru a adăuga comentarii.