FOTBAL  »  LIGA 1  »  GLORIA BISTRIŢA - FCM TG. MUREŞ, AZI, ORA 20:00, GSP TV ŞI FAZEVIDEO PE GSP.RO

Bistriţa învinge Tg. Mureş cu scorul de 3-1. Moraes înscrie un gol superb.

moraes, gloria bistrita

Articol de GSP - Publicat luni, 30 august 2010 00:00

Elevii lui Adrian Falub nu au reuşit să îşi revină după eşecul de etapa trecută, cînd au pierdut cu 2-6, contra lui Dinamo, şi au mai bifat o înfrîngere în acest sezon, 1-2, pe terenul Bistriţei.

Meciul a început foarte bine pentru trupa pregătită de Reghecampf, Băjenaru a prins un şut de la 25 de metri, la firul ierbii, care l-a bătut pe Dănălache. După ce Predescu (12) şi Băjenaru (28) l-au mai pus la încercare pe Dănălache, cei care au marcat au fost oaspeţii. Corner executat perfect de Florin Dan şi Dan Matei a reluat în plasa porţii lui Albuţ (33). Cînd ambele echipe aşteptau să intre la pauză cu un scor egal, Moraes plasează o minge de la 30 de metri, din lovitură liberă, chiar lîngă bară, învingîndu-l pentru a doua oară pe portarul celor de la Tîrgu Mureş.

În partea a doua a jocului, bistriţenii au preferat să conserve rezultatul şi intervenţia lui Szukala în faţa lui Didy din minutul 62 a făcut ca elevii lui Reghe să îşi păstreze avantajul, pentru ca în minutul 82, acelaşi Szukala să îngroape definitiv echipa lui Falub cu un şut din centrul careului, sub bară (82). 3-1.

Cu această victorie, Gloria acumulează 8 puncte şi urcă pe poziţia a opta, iar mureşenii rămîn cu 4 puncte din şase etape şi sînt în zona retrogradării, pe locul 15.

Vezi AICI comentariul liveTEXT al partidei

În minutul 9, Băjenaru deschide scorul pentru gazde cu un şut puternic de la 20 de metri.

În minutul 12, Predescu îl încearcă pe Dănălache cu un şut de la 25 de metri, însă portarul oaspeţilor scoate de sub bară.

În minutul 22, Didy şutează periculos de la 20 de metri, însă Albuţ reuşeşte să respingă.

În minutul 28, Băjenaru şutează excelent de la 20 de metri, însă mingea trece la cîţiva centimetri de bara porţii lui Dănălache.

În minutul 33, Dan Matei aduce egalarea pentru oaspeţi cu o lovitură de cap din marginea careului de şase metri.

În minutul 40, Moraes înscrie un gol superb dintr-o lovitură liberă de la 30 de metri.

În minutul 62, Szukala blochează excelent un şut expediat de Didy din centrul careului.

În minutul 67, Florin Dan execută o lovitură liberă din colţul careului de 16 metri, însă mingea loveşte doar transversala porţii lui Albuţ.

În minutul 73, Velcovici şutează periculos de la 20 de metri, însă mingea trece pe lîngă poarta lui Dănălache.

În minutul 75, Ciprian Petre şutează de la 30 de metri, însă mingea trece puţin pe lîngă poarta lui Dănălache.

În minutul 82, Szukala majorează avantajul gazdelor cu un voleu din centrul careului

Gloria:

Albuţ - Tudose, Szukala, V. Năstase, Velcovici - Predescu, Mărginean, Ene, A. Mureşan, Băjenaru - Moraes

Rezerve: Irimia, Coroian, Ygor, Bawab, Frăsinescu, Nalaţi, C. Petre

FCM Tg. Mureş

Dănălache - D. Matei, Bălău, Donadoni, Topici - Biţiş, Casquero, Fl. Dan, D. Roman - Didi, Vancea

Rezerve: Şteţca, Cordoş, Onicaş, Fl. Stînga, Stere, Vagner, Gallardo

Playtech: Veste BOMBĂ pentru Ianis Hagi! Scoțienii au făcut anunțul ȘOC: s-au dat de gol