FOTBAL  »  Superliga  »  RAPID

EXCLUSIV // VIDEO Veste neașteptată pentru Rapid » Victor Angelescu îi anunță revenirea

Articol de , - Publicat joi, 26 februarie 2026, 19:41 / Actualizat joi, 26 februarie 2026 20:02

Într-un interviu acordat Gazetei Sporturilor, Victor Angelescu, acționar majoritar și președinte la Rapid, a vorbit despre situația lui Borisav Burmaz, accidentat în vara anului trecut. Jucătorul sârb a suferit o ruptură a ligamentului încrucișat anterior în cantonamentul din vară.

Burmaz va reveni la antrenamentele cu echipa, după ce în ultimele două săptămâni s-a pregătit separat. Deși inițial părea că nu mai are nicio șansă să joace în acest sezon, există posibilitatea să fie apt pentru ultimele meciuri din play-off.

VIDEO | Victor Angelescu, anunț despre Borisav Burmaz: „Va reveni la antrenamente, de săptămâna viitoare sau în două săptămâni”

Burmaz va reveni la antrenamente, cred, dacă nu mă înșel, de săptămâna viitoare sau în două săptămâni. Oricum, este foarte aproape să înceapă inclusiv antrenamentele cu echipa. El se pregătește deja separat de vreo două săptămâni. În curând va intra cu echipa.

Veste neașteptată pentru Rapid » Victor Angelescu îi anunță revenirea
Accidentare gravă pentru Borisav Burmaz. FOTO: Facebook @FC Rapid 1923

Sincer, nu mă așteptam. Din ce știam eu, nu mai aveam absolut nicio șansă să mai joace în acest sezon. În momentul de față, dacă începe antrenamentele cu echipa, va fi foarte greu să joace, pentru că nu a mai evoluat de atâta timp”, a subliniat Angelescu.

Angelescu continuă și spune că atacantul ar putea fi o opțiune pentru finalul sezonului, dacă situația o va impune. Din punct de vedere mental, se simte mult mai bine și așteaptă să joace din nou.

Cumva, probabil va fi apt pentru ultimele meciuri din play-off. Totuși, cred că îl putem folosi doar dacă, Doamne ferește, vom avea alte probleme foarte grave cu atacanții.

Va fi greu după un an în care a stat pe bară. Chiar dacă și-a revenit și a făcut antrenamente, iar de o lună, două este din nou în pregătire, după zece luni în care nu a jucat, să ajungi direct într-un meci de play-off nu este deloc ușor.

Normal, sperăm să nu fie nevoie să forțăm acum și să îl avem sută la sută pentru sezonul viitor. Mental este mai bine acum, vă dați seama. Înainte era mult mai afectat, dar de când a început să facă antrenamente este într-o stare mai bună. Am vorbit mult cu el, este ok, doar că așteaptă și el să poată juca din nou”, a declarat președintele Rapidului, în dialog cu GSP.ro.

Burmaz a venit la Rapid în 2023. Sârbul a fost transferat de la Vozdovac, pentru 400.000 de euro. Pentru giuleșteni a jucat 56 de meciuri, a marcat 11 goluri și a oferit două assist-uri.

În stagiunea trecută, Burmaz a marcat 4 goluri în 37 de partide la Rapid.

700 de mii de euroe cota lui Burmaz pe Transfermarkt

Citește și:
Prezentă la Sanremo, strănepoata lui Lamborghini se plânge de „petrecerile bilaterale”: „M-am culcat la 4:30!”
Stiri extrasport
Prezentă la Sanremo, strănepoata lui Lamborghini se plânge de „petrecerile bilaterale”: „M-am culcat la 4:30!”
Gigi Becali a văzut declarațiile lui Denis Alibec și a reacționat
Superliga
Gigi Becali a văzut declarațiile lui Denis Alibec și a reacționat
„Ce filmezi, mă? Ce filmezi, mă?” » Arestații din „dosarul Păulești” au declanșat un scandal-monstru pe holurile Judecătoriei Ploiești + Nepoata lui Florin Salam, printre agresori
Special
„Ce filmezi, mă? Ce filmezi, mă?” » Arestații din „dosarul Păulești” au declanșat un scandal-monstru pe holurile Judecătoriei Ploiești + Nepoata lui Florin Salam, printre agresori
Cine este femeia misterioasă care a apărut în mai multe rânduri pe transmisiunea meciului Inter - Bodo/Glimt
Liga Campionilor
Cine este femeia misterioasă care a apărut în mai multe rânduri pe transmisiunea meciului Inter - Bodo/Glimt
EXCLUSIV Furnizor Audi și BMW mută producția din Germania în România
Profit.ro
EXCLUSIV Furnizor Audi și BMW mută producția din Germania în România
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Cel mai medaliat sportiv olimpic din istorie, mărturisire crudă: „Nu vreau ca fiii mei să treacă prin ce am trecut eu”

Ce pensie are Marin Condescu, fostul șef de la Pandurii și mare lider sindical la Târgu-Jiu: „Nu e normal! Mi-am mai luat un serviciu”


Comentarii (0)

Articolul nu are încă niciun comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează