FOTBAL  »  Superliga  »  DINAMO

S-a lămurit după 13 etape: „Dinamo nu se bate la titlu”

Dinamo se află pe locul 4 în Superliga. FOTO: GSP.ro
Dinamo se află pe locul 4 în Superliga. FOTO: GSP.ro

Articol de - Publicat marti, 21 octombrie 2025 10:55 / Actualizat marti, 21 octombrie 2025 11:37

Dinamo nu va putea ține pasul cu formațiile implicate în lupta pentru titlu. Cel puțin asta susține impresarul Victor Becali, care o vede pe trupa lui Zeljko Kopic (48 de ani) implicată în această bătălie doar în sezonul viitor.

Cu peste 34.000 de spectatori în spate, Dinamo a pierdut derby-ul din etapa 13 cu Rapid, scor 0-2. Oficial, clubul și-a propus locul 5 în acest sezon, însă suporterii speră la o clasare pe podium. Ar fi prima după 9 ani.

Impresarul Victor Becali n-o vede pe Dinamo implicată în lupta pentru titlu: „Întâi să prinzi play-off-ul”

După 13 etape, Dinamo se află pe locul 4 în Superliga, cu 23 de puncte, la 5 de FC Botoșani și Rapid, echipele aflate pe primele două locuri.

Prin vocea conducerii clubului, Dinamo și-a propus câștigarea titlului în sezonul 2027-2028, atunci când ar urma să aibă și noul stadion gata.

„Nu cred că Dinamo se bate la titlu. Poate să prindă o cupă europeană, ar fi un obiectiv atins, spun eu, pentru Dinamo și un obiectiv corect. Și la anul, cred că Dinamo se poate lupta și pentru campionat.

Dar acum, anul ăsta, campionatul ăsta, întâi să prinzi play-off-ul și apoi să te califici în primele 3-4. Campionatul e greu.

Este greu să ia campionatul, Dinamo anul ăsta, pentru că, deși au schimbat mulți jucători… nu poți să faci o echipă să joace atât de repede, cu atât de multe schimbări și vor mai aduce, probabil, ceva jucători la iarnă”, a spus Victor Becali, potrivit sptfm.ro.

Trupa lui Zeljko Kopic a pierdut duminică doar al doilea meci din acest sezon. Primul eșec venise în etapa 3, 1-2 pe terenul celor de la Oțelul Galați.

În rest, clubul are șase victorii și cinci remize. Urmează duelul din deplasare cu FC Argeș, pe 24 octombrie. Golgheterul echipei este Danny Armstrong (28 de ani), cu 4 reușite.

Clasamentul la zi din Superliga

Citește și:
Rusoaica Maria Sharapova, imagini needitate din vacanță! A ales destinația favorită a românilor
Tenis
Rusoaica Maria Sharapova, imagini needitate din vacanță! A ales destinația favorită a românilor
Varga confirmă că CFR Cluj are un nou șef: „De astăzi va intra în pâine, eu vreau să fac pasul în spate” » GSP a aflat planul complet: „Tranzacție în doi pași”
Superliga
Varga confirmă că CFR Cluj are un nou șef: „De astăzi va intra în pâine, eu vreau să fac pasul în spate” » GSP a aflat planul complet: „Tranzacție în doi pași”
Românul care a strâns peste 60 de milioane pe bursă le dă un sfat fotbaliștilor: „Știți unde aș investi eu 10.000 de euro?”
Superliga
Românul care a strâns peste 60 de milioane pe bursă le dă un sfat fotbaliștilor: „Știți unde aș investi eu 10.000 de euro?”
La 41 de ani, fostul sex-simbol din tenisul feminin s-a apucat de un nou sport
Tenis
La 41 de ani, fostul sex-simbol din tenisul feminin s-a apucat de un nou sport
Fostă fabrică demolată. Familia Boștină demolează fosta sa fabrică și face în loc sute de apartamente
Profit.ro
Fostă fabrică demolată. Familia Boștină demolează fosta sa fabrică și face în loc sute de apartamente
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Rusoaica Maria Sharapova, imagini needitate din vacanță! A ales destinația favorită a românilor

David Popovici, intervievat de un mare rival și amic: „Ar fi egoist să încerc să-mi scriu numele în istorie și atât. Vreau să fiu mai mult”


Comentarii (5)
fcsbegalhotie
fcsbegalhotie  •  22 Octombrie 2025, 20:45
Postat de oase92 pe 21 Octombrie 2025, 12:28

După părerea mea, Dinamo joacă, acum, cel mai frumos și mai ”legat” fotbal din Superliga dominându-și adversarele, la capitolul posesie, indiferent de numele lor. Din păcate, stau mai prost în atac unde, nu au reușit să găsească un vârf autentic sau o extremă foarte eficace care să concretizeze munca de grup. Toate echipele mari au un vârf goleador (Kane, Lautaro Martinez, Mbappe, Halland, Lewandovski, Osimhen, ș.a.) sau o extremă (Sakka, Vinicius, Yamal, Mo Salah, Doku, Kvaratskelia, Dembele, Raphinia ș.a.) care pot, oricând, să-ți câștige un meci.

Te minți singur si meciurile mari se vede. Nu poți sa ii păcălești pe toți cu pase in lateral si înapoi. Kopici e foarte slab. Idei fixe, frica și repetiție. Dinamo poate fi cel mult cenușăreasa playoffului cu el. Exact ca in sezonul trecut. Sa nu îl pierdem si pe ala la cât de fixist e kopici

creeperno534
creeperno534  •  21 Octombrie 2025, 22:43

Nu e nimic sigur pana la finalul sezonului

bogat
bogat  •  21 Octombrie 2025, 12:56

Toti expertii vin cu verdicte in functie de rezultatele unei etape sau a alteia. Eu n-as putea spune deocamdata ca Dinamo sau alta echipa e mare favorita la titlu. In primul rand ca meciul Dinamo - Rapid a fost decis mai mult de noroc decat de prestatiile celor doua echipa care au fost sensibil egale pe teren. Ba chiar statistica e mai degraba pentru Dinamo. In al doilea rand cam toate echipele cu exceptia FCSB si-au cam periat loturile destul de semnificativ. Daca ne uitam la clasament si la rezultatele celor 13 etape de pana acum, nu putem spune ca e vreo echipa clar favorita la titlu. Craiova a inceput tare dar s-a linistit, Rapid joaca cinic dar nu arata o valoare deosebita, iar Dinamo are o anumita constanta in joc insa nu pare sa arate forta necesara de a domina orice adversar din campionat. In acest moment cred ca Rapid, Craiova si Dinamo sunt de valori sensibil egale. Desi e lider in clasament, nu vad cum Botosani ar putea rezista acolo pana la final. Arges, Slobozia si Otelul sunt in primele 6 pentru moment. FCSB va urca si va creste in joc, in mod evident au lotul cel mai puternic si cu siguranta intra in playoff unde punctele se injumatatesc si e clar ca va avea un cuvant de spus. Cele 15 puncte diferenta de primul loc vor deveni 7-8, dar cu siguranta ca FCSB se va apropia mai mult de lider pana in etapa 30. As spune ca ei si chiar si CFR mai sunt in carti. Putem discuta de favorita abia inainte de play-off, nicio echipa nu s-a remarcat prin ceva deosebit.

Vezi toate comentariile (5)
Comentează