FOTBAL  »  Superliga  »  FARUL

Victorie pentru Farul în amicalul cu liderul din Bulgaria

Farul Constanța a câștigat, scor 2-0, amicalul cu Cernomore Varna, liderul din Bulgaria. foto: Imago Images

Articol de - Publicat sambata, 13 ianuarie 2024 16:55 / Actualizat sambata, 13 ianuarie 2024 21:23

Echipa lui Gică Hagi a învins în singurul meci amical al constănțenilor din această pauză de iarnă.

Becali ar fi trimis oferta pentru înlocuitorul lui Compagno » Transfer la reducere: de ce costă doar 200.000 de euro + ce știe să facă
FCSB

Partida s-a jucat pe stadionul din Ovidiu.

Farul a învins liderul din Bulgaria

După o primă repriză în care scorul de 0-0 a persistat pe tabela de marcaj, fariștii au rezolvat meciul în doar două minute în repriza secundă.

Louis Munteanu a deschis scorul din penalty, în minutul 56, iar Damien Dussaut a făcut 2-0 în minutul 58, marcând cu un șut superb de la 30 de metri, anunță News.ro.

Echipa de start trimisă în teren de Gică Hagi: Aioani - Boli, Larie, M. Popescu, Dussaut - Artean, Queiros, Vînă - Deaconu, L. Munteanu, Grigoryan.

Echipa cu care Farul a terminat meciul: Buzbuchi - Kiki, Gustavo, Grosu, Dănuleasa - Andronache, Banu, Nedelcu, N. Popescu - Cojocaru, Rivaldinho

Benchaib a intrat și el în minutul 46, dar a fost înlocuit de Nedelcu ('79).

Cernomore Varna: Dulgerov - Popov, Atanasov, Stefanov, Panov - Fernandes, Garcia, Soula - Milushev, Iliev, Zlatev

Au mai intrat: Slavkov - Dichev, Vencislavov, Drobarov, Panayotov, Alves, Vasilev, Beyhan, Pacheco, Isa, Stoykov.

VIDEO. Ronaldo Deaconu, noul transfer al Farului: „A fost cea mai bună alegere”

„În primul rând, am terminat cu Korona pe cale amiabilă. Vreau să îi mulțumesc directorului Pawel Golanski pentru suport și încredere. Le mulțumesc tuturor celor din familia Koronei. Sunt fericit că am ajuns la Farul. Am negociat 30 de secunde. Am acceptat imediat, a fost, cred, cea mai scurtă negociere pe care am avut-o.

Au fost cele mai inspirate 30 de secunde din viața mea. Sunt fericit că am venit să joc pentru campionii României. E o echipă cu obiective mari. Vreau să mă bat la titlu și la grupele Ligii Campionilor. Mi-am dorit mult să vin aici. Au fost negocieri scurte pentru că Farul înseamnă performanță.

În sfârșit, mă pot lupta pentru obiective mari, pentru trofee. Îmi propun să fiu decisiv, să ajut echipa și să ne îndeplinim obiectivele, să ne batem la trofee. Și în urmă cu doi ani am negociat și mi-a părut rău că nu am ajuns la Farul. Mă bucur că am venit, echipa se potrivește cu stilul meu.

Grupul e frumos, tânăr, dornic de performanță. A fost un campionat echilibrat, toată lumea a câștigat cu toată lumea. Primul pas e să intrăm în play-off și apoi vrem să urcăm mai mult”, a declarat Ronaldo Deaconu, pentru Farul TV.

Fostul vârf de la FCSB n-a reușit nici la Steaua » A semnat acum cu rivala la play-off din Liga 2: „Aveam nevoie de un astfel de atacant”