FOTBAL  »  Superliga  »  ASA TG. MUREȘ - ASTRA 1-4

VIDEO ASA - Astra 1-4 » Giurgiuvenii mai au nevoie de un punct pentru a fi campioni

Articol de GSP - Publicat luni, 25 aprilie 2016 22:21

ASA Tg. Mureș - Astra 1-4
(Gorobsov 84' / Găman 28' - pen., Teixeira 50', Alibec 76', D. Florea 84')
VIDEO / liveTEXT
Cartonaș roșu: Gabi Matei 74'

• Astra s-a impus categoric pe terenul celor de la ASA Tg. Mureș, scor 4-1, și are șase puncte avans în fața Stelei, cu două etape înainte de final.
  • Astra mai are nevoie de un singur punct pentru a fi campioană.
  • Giurgiuvenii mai au de jucat cu Dinamo acasă și cu Pandurii în deplasare, iar Steaua cu Pandurii acasă și la ASA Târgu Mureș.

Formația giurgiuveană a dominat categoric meciul și s-a impus fără emoții în duelul cu mureșenii. Găman a deschis scorul în minutul 28, după un penalty obținut de Alibec.

În repriza a doua, tot Astra s-a aflat la conducerea jocului. În minutul 50, Teixeira a marcat după o acțiune personală, iar în minutul 26, Alibec a majorat diferența cu un șut de la 10 metri.

În minutul 84, Gorobsov a marcat cel mai frumos gol al meciului, cu un șut de la 18, iar două minute mai târziu Daniel Florea a marcat ultimul gol al meciului.

Cu două etape înainte de final, Astra are are 45 de puncte, cu șase în plus față de Steaua, și mai are nevoie de un punct pentru a câștiga primul titlu de campioană.

ASA este pe ultimul loc în play-off-ul Ligii 1, fără nicio victorie, având 22 de puncte.

Echipele de start:

ASA: Stăncioiu - G. Matei, I. Gonzalez, Balaur, Pîrvulescu - Mureșan, Gorobsov - L. Buș, Borza, Brandan - Țucudean
Rezerve: Viciu, Muth, Candrea, Ciolacu, M. Constantinc, Feketic, German
Antrenor: George Ciorceri

Astra: Lung jr. - Queiros, Găman, Geraldo, Junior Morais - Lovin, Takayuki - Boudjemaa, Boldrin, Teixeira - Alibec
Rezerve: Gavrilaș, Florea, Oros, Scarlatache, Dandea, De Amorim, D. Niculae
Antrenor: Marius Șumudică