FOTBAL  »  Superliga  »  ASTRA - CHIAJNA

VIDEO » Astra - Concordia Chiajna 2-2 » Fatai şi Wellington au reuşit cîte o dublă

Articol de GSP - Publicat duminica, 22 februarie 2015 00:00 / Actualizat duminica, 22 februarie 2015 19:14

Astra şi Concordia Chiajna au disputat primul meci al zilei şi au terminat la egalitate, scor 2-2.

Astra - Concordia 2-2 (Fatai 28'. 91'/ Wellington 76', 93') -

VIDEO cu primul gol al lui Fatai
VIDEO cu al doilea gol al lui Fatai
VIDEO cu primul gol al lui Wellington
VIDEO cu al doilea gol al lui Wellington

Vezi aici meciul liveTEXT

Astra, ocupanta locului trei în Liga 1, după depunctarea celor de la CFR Cluj, avea nevoie de victorie pentru ţine pasul cu echipele din fruntea clasamentului şi pentru a se menţine pe un loc de cupe europene.

După un început greu şi anost, lipsit de ocazii, Astra a marcat prin Fatai, în minutul 38. Atacantul a reluat cu capul din coltul careului de şase metri, iar mingea s-a dus peste portarul Rîmniceanu.

În a doua repriză, Chiajna a jucat mai bine şi a ratat o mare ocazie prin Grigorie, care a ratat singur cu Lung jr. Marius Şumudică a fost inspirat cînd la introdus pe Wellington, brazilianul egalînd în minutul 75.

Fatai a marcat golul de 2-1 în minutul 91, cu un şut din trei metri, iar Astra părea că a cîştigat cele trei puncte.

Jucătorii Chiajnei nu au renunţat şi după ce Maftei a trimis mingea în bară, Wellington a reuşit dubla în minutul 94, cu un şut de la 11 metri

După acest egal, Astra face 31 de puncte şi se află la un punct în faţa celor de la ASA Tg. Mureş şi la cinci în spatele celor de la Petrolul.

Concordia Chiajna rămîne într-o situaţie dificilă, fiind angrenată în lupta pentru salvarea de la retrogradare. Elevii lui Marius Şumudică se află pe locul 13, primul retrogradabil, cu 18 puncte, la egalitate cu echipa de pe locul 12, Pandurii, care are un meci mai puţin.

Echipe de start:

Astra: S.Lung jr. - Gorupec, Ben Youssef, Oros, J.Morais - Yahaya, Laban - Enache, Takayuki, De Amorim - Fatai

Chiajna: Rîmniceanu - Vagner, Lovin, Maftei, Ricardo Alves, Bucurică - Boldrin, Bruno Madeira, Grigore - Dina, Florea