Redacția GSP și echipa de investigații te invită să sprijini jurnalismul apăsând butonul DA!

Publicitatea pe net este vitală ca să putem produce în continuare investigațiile, știrile despre sport și faptele pe care le regăsești zilnic aici. Așa că avem nevoie de acceptul tău ca să-ți oferim, în continuare, jurnalism independent, în timp real și verificat.

DA, AM ÎNȚELES

LIGA 1    •   ASTRA - FC BRAŞOV 5-0

VIDEO Astra - FC Braşov 5-0 » Giurgiuvenii au reuşit scorul etapei!

Duminica, 03 August 2014

Astra s-a impus cu 5-0 în faţa celor de la FC Braşov, reuşind scorul etapei în Liga 1.

LIVETEXT!

Laban a luat bara la ţintă în minutul 3, trimitînd direct poartă dintr-o lovitură de colţ, dar giurgiuvenii şi-au intrat greu în ritm. Cea mai mare ocazie le-a aparţinut elevilor lui Cornel Tălnar, atacantul Marian Constantinescu trimiţînd pe lîngă poartă dintr-o poziţie excelentă (19).

Giurgiuvenii au deschis scorul prin Takayuki în minutul 33. Budescu a şutat în portarul Iacob, mingea a ricoşat la mijlocaşul japonez al Astrei, care a trimis în plasă.Acelaşi Budescu l-a deschis excelent pe Fatai, dar nigerianul a şutat în portar (39). Şi Oros a oferit o ratare incredibilă în minutul 58, trimiţînd peste poartă din doi metri!

Tînărul portar Iacob s-a hazardat în minutul 68, încercînd să-l blocheze pe Fatai în careu, dar arbitrul a arătat punctul cu var. Găman a transformat cu un şut pe centru. La două minute distanţă, stoperul Astrei a profitat de o nesincronizare a fundaşilor braşoveni şi a trimis în poartă din cîţiva metri!

Nici la 3-0 braşovenii n-au reuşit să pună mari probleme Astrei, tot giurgiuvenii fiind cei care au reuşit să marcheze. Enache a înscris în minutul 86, iar cinci minute mai tîrziu l-a deschis perfect pe Bukari, care a stabilit scorul final, 5-0 pentru echipa antrenată de Isăilă.â

Echipe de start:

Astra: S. Lung - Rus, Găman, Oros, Morais - Laban, Takayuki - Enache, Budescu, De Amorim - Fatai
Rezerve: Coman, Ben Youssef, Cristescu, Pilatsikas, Yahaya, Bukari, Al. Ioniţă II

FC Braşov: Iacob - Străuţ, Machado, Leko, Serginho - Vagner, D. Santos, C. Munteanu, C. Cristea - Grigorie - M. Constantinescu
Rezerve: D. Mutu, Aganovic, Buga, Enceanu, H. Popa, Petriş, Barna