FOTBAL  »  Superliga  »  ASTRA - FC BRAŞOV 5-0

VIDEO Astra - FC Braşov 5-0 » Giurgiuvenii au reuşit scorul etapei!

Articol de GSP - Publicat duminica, 03 august 2014 00:00 / Actualizat duminica, 03 august 2014 21:12

Astra s-a impus cu 5-0 în faţa celor de la FC Braşov, reuşind scorul etapei în Liga 1.

LIVETEXT!

Laban a luat bara la ţintă în minutul 3, trimitînd direct poartă dintr-o lovitură de colţ, dar giurgiuvenii şi-au intrat greu în ritm. Cea mai mare ocazie le-a aparţinut elevilor lui Cornel Tălnar, atacantul Marian Constantinescu trimiţînd pe lîngă poartă dintr-o poziţie excelentă (19).

Giurgiuvenii au deschis scorul prin Takayuki în minutul 33. Budescu a şutat în portarul Iacob, mingea a ricoşat la mijlocaşul japonez al Astrei, care a trimis în plasă.Acelaşi Budescu l-a deschis excelent pe Fatai, dar nigerianul a şutat în portar (39). Şi Oros a oferit o ratare incredibilă în minutul 58, trimiţînd peste poartă din doi metri!

Tînărul portar Iacob s-a hazardat în minutul 68, încercînd să-l blocheze pe Fatai în careu, dar arbitrul a arătat punctul cu var. Găman a transformat cu un şut pe centru. La două minute distanţă, stoperul Astrei a profitat de o nesincronizare a fundaşilor braşoveni şi a trimis în poartă din cîţiva metri!

Nici la 3-0 braşovenii n-au reuşit să pună mari probleme Astrei, tot giurgiuvenii fiind cei care au reuşit să marcheze. Enache a înscris în minutul 86, iar cinci minute mai tîrziu l-a deschis perfect pe Bukari, care a stabilit scorul final, 5-0 pentru echipa antrenată de Isăilă.â

Echipe de start:

Astra: S. Lung - Rus, Găman, Oros, Morais - Laban, Takayuki - Enache, Budescu, De Amorim - Fatai
Rezerve: Coman, Ben Youssef, Cristescu, Pilatsikas, Yahaya, Bukari, Al. Ioniţă II

FC Braşov: Iacob - Străuţ, Machado, Leko, Serginho - Vagner, D. Santos, C. Munteanu, C. Cristea - Grigorie - M. Constantinescu
Rezerve: D. Mutu, Aganovic, Buga, Enceanu, H. Popa, Petriş, Barna