FOTBAL  »  Superliga  »  ASA - CHIAJNA 1-0

VIDEO Axente aduce trei puncte uriaşe la Tîrgu Mureş » ASA trece la limită de Chiajna, scor 1-0

Articol de GSP - Publicat vineri, 24 iulie 2015 22:57

ASA Tîrgu Mureş a obţinut cele trei puncte pe care şi le propusese în faţa Concordiei Chiajna după unicul gol al partidei reuşit de Axente.

Vezi meciul în format liveTEXT

ASA - CHIAJNA 1-0
A marcat:
Axente 51'
Cartonaş roşu: Marian Marin 73' (Chiajna)

Vezi VIDEO cu golul meciului

Ilfovenii au ratat prima ocazie mare încă din minutul 2, după ce Constantinescu a şutat puţin pe lîngă poartă de la marginea careului. Acelaşi jucător al Concordiei a încercat un sfert de oră mai tîrziu o pătrundere prin dribling, a trimis mingea la Purece, dar acesta din urmă a trimis slab cu piciorul stîng.

N'Doye şi-a intrat şi el în ritm după jumătate de oră de joc, cînd a şutat de la distanţă, dar n-a reuşit să penetreze poarta ilfovenilor.

Unicul gol al partidei a fost marcat de Axente în minutul 51, cînd a preluat frumos cu călcîiul dintre apărătorii oaspeţilor, a pătruns în careu şi l-a executat pe Iacob.

În minutul 73, Chiajna a rămas în 10 oameni după ce Marian Marin l-a faultat pe Jazvici şi arbitrul Sebastian Colţescu i-a arătat al doilea cartonaş galben şi l-a trimis la cabine.

După acest meci, ASA rămîne lider în Liga 1, cu 7 puncte, în timp ce Concordia Chiajna a coborît pînă pe locul 10, cu un singur punct.

Echipele de start:

ASA: Stăncioiu - Golanski, Bejan, Ivan Lopez, Balic - N'Doye, Gorobsov - Louis Pedro (Hanca 46'), Jazvici, Brandan (Manolov 63') - Axente (Jurado 78')
Rezerve: Viciu, Martins, Mureşan, Velayos

Concordia: Iacob - Bărboianu, Marin, Tincu, Bucurică - Giurgiu - Buleică (Serediuc 32'), M. Cristescu, M. Constantinescu (Pena 66'), Purece (Ţîră 83') - R. Răducanu
Rezerve: Matache, Pană, L. Ion, Serediuc, Mamele