FOTBAL  »  Superliga  »  ACS POLI - CFR 2-2

VIDEO Ce Fantastică Revenire! În 10 oameni, CFR a marcat de două ori în prelungiri şi a egalat pe Bega: 2-2

Belu (stânga) și ceilalți bănățeni s-au retras prematur // FOTO Adrian Pâclișan (Timișoara)

Articol de - Publicat luni, 14 martie 2016 00:00

CFR Cluj îşi continuă incredibil parcursul excelent început în decembrie. Cu două goluri în prelungiri!

N-a mai pierdut din 2015, un 1-2 la Botoşani, după care au urmat 4 victorii şi 4 egaluri în campionat şi Cupă. Totul se putea termina, însă, lângă Bega.

Cu un Elek într-o formă extraordinară, un fotbalist care, până acum un an, încă îşi încerca şansa la Tărlungeni, violeţii au marcat repede. În minutul 10. Centrarea unicului vârf a ajuns la Ovidiu Popescu, acesta a finalizat simplu şi a făcut rocadă între combatante în clasament.

Avantaj dublat

Letargia ardeleană s-a mărit într-un bulgăre lipsit de răspuns. După ce oaspeţii au făcut colecţie de "galbene", Dani Coelho l-a dărâmat în careu pe acelaşi Elek şi i-a oferit golul de 2-0 lui Zicu. Ianis a transformat penalty-ul.

Apoi, în repriza a doua, Andrei Mureşan a fost eliminat şi părea că meciul s-a liniştit definitiv.

Însă ultimele 3 minute din prelungiri au fost incredibile. Deşi în 10, clujenii au împins, cu un Bud foarte hotărât, şi o colaborare Jakolis - Camora a născut golul de 1-2.

Iar la ultima fază, cu Marc urcat în atac, Petrucci a făcut 2-2 cu un şut din careu. ACS rămâne în zona periculoasă, CFR se îndepărtează la 5 puncte de baraj!

Gol superb, anulat eronat

Imediat după eliminarea lui Mureşan, la scorul de 2-0, Ianis Zicu a marcat un gol extraordinar, un voleu din exteriorul careului peste Traian Marc, în minutul 59. Execuţia a semănat cu golul lui Zidane din finala Champions League din 2002, Real - Bayer 2-1.

Însă Balaj a anulat reuşita la semnalizarea eronată a tuşierului George Neacşu. Reluările au demonstrat că fotbalistul bănăţenilor se afla în poziţie regulamentară.

"Suntem foarte dezamăgiţi, nu avem nicio scuză. Vom vedea ce se va întâmpla cu situaţia financiară, sunt restanţe la toate echipele"
Ianis Zicu, atacant ACS Poli

250de meciuri în L1 e borna la care a ajuns Zicu, aceeaşi atinsă de Andrei Cristea vineri