FOTBAL  »  Superliga  »  CONCORDIA - ACS POLI 2-1

VIDEO Concordia - ACS Poli 2-1 » Iflovenii rămîn cu o singură înfrîngere pe teren propriu în acest sezon

Articol de - Publicat vineri, 06 decembrie 2013 00:00 / Actualizat marti, 10 decembrie 2013 13:49

Concordia a învins ACS Poli cu 2-1 în ultima etapă a turului de campionat şi ilfovenii rămîn cu o singură înfrîngere pe teren propriu.

Urmăreşte aici desfăşurarea liveTEXT a partidei!

Vezi aici cele mai importante faze VIDEO ale meciului!

Chiajna a început mai bine partida şi a şutat prima oară spre poartă în minutul 6 prin Purece, dar Nuno Claro a reţinut balonul. Szekely a scăpat singur spre poarta iflovenilor două minute mai tîrziu, dar Leca l-a blocat.

Purece şi-a mai încercat o dată şutul în minutul 18, dar Nuno Claro şi-a făcut datoria şi de această dată. Cea mai mare ocazie a celor de la Chiajna a venit însă în minutul 24, cînd Onduku a fost deschid foarte bine de Bucurică în careu, dar şutul său a lovit bara.

Scutaru l-a faultat în careu pe Bucurică şi iflovenii au primit penalty (30). Purece a deschis scorul cu un şut în fortă.

Timişorenii au preluat cîrma partidei în repriza secundă şi au reuşit să egaleze repede. Gorobsov a marcat din lovitură liberă în minutul 56.

Chiajna a revenit în joc şi a reuşit să marcheze golul victoriei în minutul 85, atunci cînd Wellington l-a depăşit pe Scutaru şi a înscris cu un şut din interiorul careului.

Timişorenii au cerut penalty în prelungiri, după o intervenţie a lui Savin în careu, dar Teo Crăciunescu a acordat doar un cartonaş galben lui Popovici pentru simulare (90+3).

Concordia se impune cu 2-1 în faţa celor de la ACS Poli şi ilfovenii ajung la 24 de puncte, depăşind CFR Cluj în clasament.

Echipele de start:

Chiajna: Rîmniceanu - Dima, Leca, Bambara, Bucurică - Onduku, Ispir, Purece, N. Roşu, Serediuc - Wellington
Rezerve: Cobrea, Savin, Strătilă, L. Ganea, D. Florea, M. Neagu, G. Apostol

ACS Poli: Nuno Claro - Belu, Scutaru, Şeroni, Poparadu - Al. Popovici, Ov. Petre, Nanu, Gorobsov, Keita - Szekely
Rezerve: Pap, Nohai, Bălace, Trandu, Boldea, Nicola, Balaure

Comeback neașteptat! Cristi Balaj semnează și va fi noul președinte al clubului din Superliga