FOTBAL  »  Superliga  »  CONCORDIA - OŢELUL

VIDEO Concordia - Oţelul 1-1 » Gălăţenii au o singură victorie în ultimele 6 meciuri!

Articol de GSP - Publicat luni, 23 septembrie 2013 00:00 / Actualizat luni, 23 septembrie 2013 21:30

Concordia a avut şansa de a egala Dinamo în clasamentul Ligii 1, dar a obţinut doar un egal în meciul cu Oţelul, 1-1. Gălăţenii rămîn cu o singură victorie în ultimele 6 meciuri.

Ai aici cele mai importante faze VIDEO ale partidei!

Gălăţenii au dominat prima repriză la capitolul ocazii. Şutul lui Giurgiu din minutul 4 a fost deviat de apărarea Concordiei. Pericolul a venit apoi de la Astafei care a şutat de trei ori în plasa laterală din poziţii diferite (34, 39, 44).

Cei de la Chiajna au cerut penalty în minutul 13, după un duel în careu între Sîrghi şi Wellington, dar arbitrul Radu Petrescu lasă jocul să continue.

Gălăţenii au continuat să conducă ostilităţile la Chiajna şi în repriza secundă şi au marcat repede prin Astafei, care a deschis scorul după o centrare perfectă venită de la Dan Popescu (48).

Golul Oţelului a schimbat ritmul meciului. Chirilă i-a trimis în teren pe Strătilă şi Alin Zaharia, care au creat fază de la golul egalării. În minutul 65, Strătilă a centrat în careu, iar Zaharia a reluat cu capul în poartă, lăsîndu-l fără replică pe Brăneţ.

Oţelul a încercat să lovească decisiv pe contraatac, dar Astafei a fost blocat de fiecare dată. Chiajna putea să-şi asigure victoria în minutul 85, cînd Alin Zaharia, lăsat liber în careu a trimis cu capul pe lîngă poartă.

Onduku a şutat în braţele lui Brăneţ (90), iar replica gălăţenilor a venit de la Iorga, a cărui centrare a trecut puţin poarta lui Rîmniceanu (91).

În minutul 93, Rîmniceanu i-a salvat pe ilfoveni, respingînd şutul bun al lui Henrique. Meciul s-a terminat 1-1.

Cele două echipe se vor întîlni din nou joi, cînd dau piept în şaisprezecimile Cupei României.

Echipe de start:

Concordia Chiajna: Rîmniceanu - Creţu, Leca, Melinte, Savin - Neagu, Coşereanu, Roşu, Purece - Onduku, Wellingon

Rezerve: Cobrea - Papasterianos, Serediuc, Strătilă, Florea, Zaharia, Bambara

Oţelul: Brăneţ - Cojoc, Mişelăricu, Sîrghi, Popescu - Giurgiu, Iorga - Milea, Antunes, Băjenaru - Astafei

Rezerve: Boşneag - Sipovic, Murgoci, Filip, Adăscăliţei, Marquinhos, Henrique