FOTBAL  »  Superliga  »  FC BRAŞOV - CFR CLUJ 1-2

VIDEO Curs de portugheză » Celestino şi Weldon au dus CFR-ul la un punct de Dinamo

Cristescu i-a păcălit o dată pe clujeni, însă pînă la urmă echipa lui a pierdut toate punctele

Articol de GSP - Publicat marti, 01 noiembrie 2011 00:00 / Actualizat luni, 31 octombrie 2011 23:55

Imaginea unui meci urît a fost salvată de cele 9 minute din final în care lusitanul Celestino şi brazilianul Weldon au reuşit o răsturnare de scor spectaculoasă

Prima repriză de sub Tîmpa s-a jucat la "viteza" lui Piccolo şi s-a ridicat la "înălţimea" lui Viveiros. Fotbalul parcă s-a pitit de frigul serii pe unde a putut, lăsînd în urmă grămezi de dueluri surde la mijlocul terenului, de execuţii cenuşii şi de nemulţumire în tribune. O semiocazie semnată Chipciu e tot ce a adus mai bun mitanul în dreptul gazdelor. Dincolo, pentru clujeni să ajungă la poarta lui Felgueiras a rămas un vis neîmplinit. Şi-asta chiar şi în condiţiile în care Peralta şi compania ştiau că Jorge Costa e genul de om pe care nu e inteligent deloc să-l enervezi.

La pauză nu s-a votat schimbarea şi blocajul reciproc a continuat. Pînă în minutul 66. Cele două trupe care anunţaseră că vor să cîştige şi-au dat seama abia atunci că e foarte greu s-o facă fără nici un şut pe poartă. Deschiderea de scor a avut la bază un contraatac-blitz al braşovenilor, apoi pasa perfect sincronizată a lui Buga şi "scăriţa" lui Marian Cristescu peste Beto. Oaspeţii au răspuns la fel de spectaculos, şut magnific al lui Celestino de la 25 de metri pentru 1-1, şi-aşa un meci cu fotbal pitic a fost salvat de două goluri mari.

Pînă la final a mai fost loc de un gol. Weldon şi-a demonstrat încă o dată clasa de marcator şi a executat Braşovul, ducîndu-şi echipa la 8 meciuri consecutive fără înfrîngere.

"Parcă sîntem blestemaţi! Clujenii n-au avut nici o ocazie pînă în minutul 80, e frustrant să pierzi astfel"
Alexandru Chipciu, mijlocaş FC Braşov

Inbox:
»» În minutul 36, presat de braşoveni, Nuno Diogo a ales să trimită mingea în aut, chiar dacă ar fi putut să o paseze şi la portar. Asta l-a scos din minţi pe Jorge Costa, care a apucat o sticlă de apă de pe margine şi a aruncat-o în direcţia jucătorului său.
»» Daniel Isăilă a urmărit meciul de la "oficială". Antrenorul braşovean şi-a ispăşit cu CFR prima din cele trei runde de suspendare dictate împotriva lui pentru eliminarea din Cupă cu Pandurii.

Rezerve: Mincă, I. Rada, Rui Pedro, Nicoară

Cartonaşe galbene: Buga (44), Viveiros (57) / Bastos (57), Camora (78), Piccolo (90Ă2)

Arbitru: Al. Tudor (Bucureşti) - 7. Asistenţi: A. Oniţă (Constanţa) - 7, Ad. Ghinguleac