FOTBAL  »  Superliga  »  CHIAJNA - DINAMO 0-4

VIDEO Dinamo a făcut spectacol contra Chiajnei, 4-0 » Toate golurile au fost marcate în prima repriză

Robert Moldoveanu a scor penalty-ul din care a marcat Salomao Foto: sportpictures.eu

Articol de GSP - Publicat sambata, 19 mai 2018 23:35

Dinamo a câștigat categoric pe terenul Concordiei Chiajna, 4-0, într-un meci din etapa a 10-a din play-out.

Dinamoviștii au rezolvat meciul din prima repriză. "Câinii" au deschis scorul în minutul 9, prin Antun Palici, care a reluat perfect cu capul, din 10 metri.

Diogo Salomao a majorat scorul în minutul 23, dintr-un penalty obținut de Robert Moldoveanu, iar Ivan Pesici a marcat trei minute mai târziu, cu o lovitură de cap din mijlocul careului. Scorul final a fost stabilit în minutul 45, când Salomao a reușit dubla cu un șut de la 8 metri.

După pauză, Dinamo nu a mai forțat, iar Chiajna nu a avut forța pentru a reduce din diferență.

Cu această victorie, Dinamo se menține pe primul loc în play-out. Echipa lui Bratu are 47 de puncte. "Câinii" au obținut 27 de puncte în play-out, cu un punct mai puțin de recordul deținut de Poli Iași.

Chiajna rămâne pe patru, cu 26 de puncte, și poate fi depășită de Gaz Metan, dacă medieșenii câștiga luni cu Poli.

Chiajna - Dinamo 0-4
Au marcat: Palici 9', Salomao 23'-pen, 45', Pesici 26'

Chiajna: Caparco - Bărboianu, Albu, A. Marc, Fota - Prepeliță, Bucșa - Grădinaru, Cristescu, Nivaldo - Pena
Rezerve: Vitkauskas, Patache, Batin, Babici, Manasse, Deaconu, Panait
Antrenor: Ionuț Badea

Dinamo: Penedo - Corbu, M. Popescu, Katsikas, Olteanu - Nistor, Mahlangu, Palici - Pesic, R. Moldoveanu, Salomao
Rezerve: Muțiu, Monroy, Popa, Șerban, Dudea, Marici, Romera
Antrenor: Florin Bratu