FOTBAL  »  Superliga  »  VIITORUL - ASA TÂRGU MUREȘ 3-1

VIDEO Elixirul ASA » Viitorul s-a distrat cu ardelenii și a încheiat o serie de 5 meciuri fără victorie

Articol de GSP - Publicat duminica, 14 august 2016 16:50

Viitorul a învins-o pe ASA Târgu Mureș în etapa a 4-a din Liga 1, scor 3-1. Golurile au fost marcate de Chițu, Florinel Coman și Purece, respectiv Ioniță.

Vezi meciul liveTEXT

LIVE: VIITORUL - ASA 3-1  (VIDEO)
Au marcat: Chițu 43, Fl. Coman 64, Purece 75 / Ioniță 81

Băieții lui Hagi au avut prima mare ocazie în minutul 19, când Stăncioiu a avut o intervenție remarcabilă la lansarea lui Gabi Iancu. Portarul lui ASA s-a evidențiat din nou după jumătate de oră de joc, când a boxat perfect o minge trimisă de Florinel Coman.

Viitorul a deschis scorul chiar înaintea pauzei. Chițu a reluat în poartă o minge venită de pe stânga de la Ganea, deși Marius Constantin a încercat să respingă din cădere.

Florinel Coman a marcat și el în minutul 64. Stăncioiu a ieșit din poartă în încercarea disperată de a-l opri pe Benzar, acesta a pasat și Coman a înscris primul său gol în Liga 1.

Purece a mărit avantajul cu un sfert de oră înainte de final, când a fost găsit bine în careu și a trimis la colțul lung. În minutul 81, Alexandru Ioniță a stabilit scorul final.

La ultima fază a meciului Nimely a ratat o lovitură de pedeapsă!

Echipele de start:

Viitorul: Buzbuchi - Benzar - Țâru, Boli, Ganea - R. Marin, Nedelcu, Purece - G. Iancu, Chițu, Coman
Rezerve: Tordai, Filip, Cioablă, Dumitrescu, Brandan, Hodorogea, Tchuimeni-Nimely

ASA: Stăncioiu - Matei, M. Constantin, Cordoș, Mendy - Kuku, Raul Costin - Belu, Ursu, Zicu - Surdu
Rezerve: Viciu, Deaconu, Ciolacu, Ioniță, Dobrosavlevici, Candrea, Feketics