FOTBAL  »  Superliga  »  ASTRA - STEAUA 2-0

VIDEO + FOTO Astra, la un pas de primul titlu de campioană din istorie! Victorie uriașă pentru trupa lui Șumudică, 2-0 cu Steaua în finala campionatului

Articol de GSP - Publicat sambata, 16 aprilie 2016 23:02

ASTRA - STEAUA 2-0
LIVETEXT / VIDEO

• Astra s-a impus cu 2-0 în fața Stelei, grație golurilor marcate din penalty de Găman și Alibec.
  • Echipa din Giurgiu se distanțează la 6 puncte de trupa lui Laurențiu Reghecampf, cu trei etape înainte de final.
  • Cu 4 puncte în ultimele 3 etape, Astra este noua campioană a României (la egalitate ia Steaua titlul, pentru că Astra a avut un număr de puncte impar înainte de play-off, care s-a rotunjit în plus).
  • Programul Astrei în ultimele 3 etape: ASA (d), Dinamo (a), Pandurii (d).
  • Programul Stelei în ultimele 3 etape: Viitorul (a) Pandurii (a) ASA (d).

Prima fază controversată a partidei s-a petrecut în minutul cinci, când De Amorim a primit mingea în careu de la Alibec, dar a fost blocat de Niță. Gazdele au cerut penalty, însă Balaj nu a dictat nimic.

Steliștii au răspuns prin Adi Popa, dar șutul mijlocașului stelist a fost reținut de Silviu Lung jr.

În minutul 18, Alibec a fost sancționat cu cartonaș galben pentru comportament nesportiv, după ce i-a aplicat un cot în gât lui Varela și a încercat să-l lovească cu piciorul pe Toșca.

Pintilii a șutat puternic din afara careului, însă mingea trimisă de el a trecut puțin peste poarta apărată de Lung.

Steliștii au cerut eliminarea lui Alibec în minutul 27, după ce atacantul Astrei l-a împins pe Toșca la o fază petrecută în careul Stelei, iar fundașul Stelei s-a ciocnit violent de Niță.

Același Alibec a fost faultat în careu de Niță și a obținut penalty-ul din care Găman a deschis scorul, în minutul 45 al meciului.

Reghecampf a mutat ofensiv la pauză și i-a introdus pe Enache și Marica în locul lui Tamaș și Bourceanu, dar Astra a continuat să controleze jocul, iar steliștii nu au pus prea mari probleme, iar Alibec a avut prima ocazie a reprizei, însă șutul său a fost respins de Niță.

Enache a avut o intervenție riscantă asupra lui lui Morais la marginea careului, dar Balaj nu a dictat nimic.

În minutul 76, Alibec i-a pasat cu călcâiul lui Teixeira, care a fost faultat de Varela în careu, iar Balaj a arătat pentru a doua oară punctul cu var. Niță a ghicit colțul de execuție a lui Alibec, dar nu
a reușit să apere șutul atacantului.

În minutul 80, Marica a trimis în poartă o centrare foarte bună a lui Hamroun, dar asistenul a semnalizat o poziție de ofsaid a atacantului Stelei.

Iată cum s-a desfășurat meciul liveTEXT:

min 90+5 - fluier final! Astra se impune cu scorul de 2-0 și este la patru puncte de primul titlu de campioană din istorie

min 90+1 - Alibec scapă din nou singur cu portarul, dar se grăbește și șutează pe lângă poartă

min 88 - iese Boudjemaa, intră Daniel Niculaie

min 85 - Alibec scapă singur cu Niță, dar portarul Stelei se opune șutului expediat de atacantul Stelei.

min 81 - schimbare la Astra: iese Boldrin și intră Daniel Florea

min 80 - Marica trimite în poartă după o centrare a lui Hamroun, dar tușierul semnalizează că atacantul Stelei a fost în poziție de ofsaid

min 77 - Niță ghicește colțul de execuție a lui Alibec, dar nu reușește să apere execuția acestuia

min 76 - al doilea penalty obținut de Astra! Alibec îi pasează lui Teixeira, care este faultat de Varela

min 69 - Schimbare la Steaua: iese Adi Popa și intră Bawab

min 69 - Ricardo Alves, jucător de rezervă al Astrei, este eliminat de Balaj, după ce jucătorul a protestat la una dintre deciziile centralului

min 67 - Schimbare la Astra: Iese De Amorim și intră Teixeira

min 64 - BARĂ STEAUA! Hamroun șutează cu efect de la marginea careului, dar mingea lovește bara

min 61 - Enache are o intervenție riscantă asupra lui Morais la marginea careului, dar Balaj nu dictează nimic. Reluările au arătat că Enache nu a atins mingea

min 60 - Enache centrează pentru Hamroun, dar lovitura sa de cap este reținută cu emoții de Niță

min 49 - Niță este pus la înceracre de Alibec, care șutează puternic, fără preluare, din afara careului

Reghecampf îi introduce la pauză pe Enache în locul lui Tamaș și pe Marica în locul lui Bourceanu.

PAUZĂ LA GIURGIU! Astra conduce cu 1-0, grație penalty-ului obținut de Alibec și transformat de Găman.

min 45 - Găman transformă penalty-ul! 1-0 pentru Astra!

min 44 - Varela îi pasează greșit lui Niță, care îl faultează pe Alibec, iar Balaj dictează penalty

min 43 - Niță reține lovitura de cap extrem de periculoasă a lui Alibec, iar Chipciu răspunde printr-un șut reținut de Lung în doi timpi

min 36 - Tamaș trimite o perfectă în careu pentru Chipciu, dar reluarea mijlocașului a fost respinsă de Silviu Lung

min 27 - Niță se ciocnește destul de dur de Toșca, în încercarea de a degaja mingea din fața lui Alibec, iar cei doi rămân întinși pe gazon. Reluările au arătat că Alibec a fost cel care l-a împins pe Toșca

min 21 - Pintilii a șutat puternic din afara careului, însă mingea trece peste poartă

min 18 - Alibec încearcă să-l provoace pe Toșca, însă stelistul nu reacționează, iar Balaj ăi arată cartonașul galben atacantului Astrei

min 17 - șutul lui Adi Popa este reținut de Lung jr. A fost primul șut pe poartă al Stelei

min 15 - Adi Popa a încercat să pătrundă în careu, dar a fost deposedat și a rămas întins pe gazon

min 6 - Oros a reluat peste poartă din voleu după centrarea din corner a lui Boldrin

min 5 - Alibec a trecut de doi steliști dar a alunecat, mingea a intrat în careu, iar Niță l-a blocat pe De Amorim