FOTBAL  »  Superliga  »  U CRAIOVA - CFR CLUJ 0-0

VIDEO+FOTO Dușmanii golului » Craiovenii și clujenii au remizat într-un meci fără ocazii clare. FCSB poate redeveni lider

Articol de GSP - Publicat sambata, 31 martie 2018 17:08

U Craiova și CFR Cluj au remizat, 0-0, pe "Ion Oblemenco", într-un meci dominat de încrâncenare, fără vreo ocazie clară de gol. FCSB poate redeveni lider în Liga 1 dacă o bate acasă pe Iași.

Prima repriză din U Craiova - CFR Cluj a fost sub semnul încrâncenării. Cei 27.000 de oameni din tribunele arenei Ion Oblemenco le-au oferit o răutate în plus elevilor lui Mangia, remarcată și în raportul cartonașelor galbene, 2-0. Singura ocazie a reprizei a venit în minutul 36, când Hoban a expediat un șut puternic din afara careului, respins fără probleme de Mitrovic.

Nici partea secundă nu a fost mai antrenantă. Craiova a vrut să dicteze ritmul întâlnirii și a avut posesia mingii. Dan Petrescu a fost cel care a mutat primul. Introducerea lui Alexandru Ioniță în locul lui Djokovic, o mutare ofensivă, putea să îl coste. La doar câteva minute, Alexandru Mitriță a fost aproape să îi pedepsească cutezanța, dar Vâtcă a intervenit excelent.

Ultimele 10 minute au fost oglinda primelor. Multe faulturi, acțiuni înăbușite din fașă și debutul lui Gardoș, intrat în locul accidentatului Kelic, au fost lucrurile remarcabile.

CLASAMENT PLAY-OFF

clasament2

live U Craiova - CFR Cluj 0-0
liveTEXT AICI / VIDEO

echipele de start

Dan Petrescu l-a trimis în teren din primul minut pe Omrani, în timp ce George Țucudean, fotbalist care a evoluat pentru reprezentativa României în amicalele cu Suedia și Israel, este doar pe bancă. O altă mutare pe care a făcut-o "Buruscul"  a fost trimiterea lui Vâtcă între buturi, forțat de accidentarea lui Arlauskis.

Craiova: Mitrovic - Tiago Ferreira, Ș. Popa, Kelic, - Martic, Zlatinski, Andre Santos, Bancu - Gustavo, Băluță, Mitriță
Rezerve: I. Popescu, Screciu, Gardoș, Briceag, Dimitrov, A. Filipe, Duka
Antrenor: Devis Mangia

CFR Cluj: Vâtcă - Manea, Nascimento, Boli, Camora- Hoban, Djokovic - Deac, Culio, Păun - Omrani
Rezerve: Duka, Mureșan, L. Rus, Mailat, Costache, A. Ioniță, Țucudean
Antrenor: Dan Petrescu