FOTBAL  »  Superliga  »  ASTRA - FCSB 0-1

VIDEO+FOTO FCSB rezistă! Victorie cu Astra în deplasare, 1-0, iar totul se joacă în ultima rundă!

Articol de GSP - Publicat luni, 08 mai 2017 22:28

FCSB s-a impus în duelul din deplasare cu Astra, scor 1-0, grație golului marcat de Gnohere în minutul 12.

Roș-albaștrii au deschis scorul de la prima ocazie importantă de gol, la doar 12 minute de la start. Alibec și Boldrin au creat faza din care Gnohere a deschis scorul.

Astra a replicat prin Buș, care a ratat incredibil din fața porții, când a reluat o minge respinsă de Niță după un șut al lui Nicoară.

În minutul 39, FCSB a ratat o ocazie importantă de a-și majora avantajul, dar Silviu Lung a blocat excelent șutul lui Momcilovici.

Astra a dominat copios cea de-a doua parte, dar jucătorii antrenați de Marius Șumudică nu au reușit să-l învingă pe Niță.

În minutul 62, portarul stelist a intervenit de două ori la aceeași fază, la șuturile expediate de Ioniță și Florea, pentru ca 4 minute mai târziu să-l blocheze în ultimul moment pe Buș, chiar când atacantul Astrei se pregătea să trimită mingea în plasă.

Moke a avut șansa de a dubla avantajul oaspeților cu câteva minute înainte de final, dar șutul său a fost blocat de Silviu Lung. FCSB a controlat însă finalul de meci, iar giurgiuvenii nu au mai reușit să se apropie periculos de poarta lui Niță.

FCSB egalează Viitorul și are un avantaj de două puncte față de Dinamo înainte de ultima etapă, când roș-albaștrii vor întâlni pe teren propriu CS U Craiova.

GSP.RO te ține la curent cu toate calculele luptei la titlu!

VIDEO » Astra - FCSB 0-1
A marcat: Gnohere '12