FOTBAL  »  Superliga  »  GAZ METAN - FCSB 1-2

VIDEO+FOTO Lazio să mai întârzie un pic! » FCSB a învins cu emoții la Mediaș. Trupa lui Dică arată îngrijorător

Articol de GSP - Publicat sambata, 03 februarie 2018 22:50

FCSB a debutat cu o victorie în primul meci oficial din 2018, 2-1 la Mediaș, dar echipa de la retrogradare i-a pus mari probleme trupei lui Dică. Roș-albaștrii s-au prezentat îngrijorător cu mai puțin de două săptămâni înaintea primului duelul cu Lazio.

Florin Tănase a bifat prima ocazie a FCSB-ului în minutul 5, dar șutul său de la 20 de metri a fost respins cu dificultate în corner de Greab.

Medieșenii au ripostat în minutul 15, când Darius Olaru a lovit bara cu un șut de la marginea careului, după o fază în care l-a depășit în viteză pe Găman.

În minutul 17, Andrei Vlad a avut o primă ezitare, scăpând în corner un șut slab trimis de gazde.

FCSB a deschis jocul în minutul 25, prin Budescu, care a transformat cu siguranță un penalty comic obținut tot de el, după ce un adversar i-a șutat în posterior.

Gaz Metan putea egala în minutul 27, atunci când Chamed a executat superb o lovitură liberă de la distanță. Andrei Vlad a respins în transversală, iar apoi Olaru a reluat uluitor, mult peste poartă.

Dică a făcut două schimbări chiar la pauză. L-a scos pe Man, cu o evoluție ștearsă, și l-a introdus pe Alibec. În plus, l-a trimis pe teren pe Lucian Filip în locul lui Nedelcu.

Nou-intratul Alibec a confirmat încrederea lui Dică și a reușit să înscrie în minutul 62. Lansat ideal de Budescu, Alibec i-a lăsat în spate pe fundașii lui Gaz Metan, a trecut și de Greab, și a îndeplinit o simplă formalitate.

Totuși, Denis a luat prostește apoi un galben pentru un fault la mijlocul terenului și va lipsi cu CFR Cluj.

Gaz Metan a redus din diferență în minutul 79, atunci când șutul lui Ionuț Neagu de la distanță a fost deviat în proprie poartă de Larie.

Gazdele puteau egala în minutul 88, când, în urma unei faze fixe, Olaru a trimis defectuos din unghi.

Grație victoriei, FCSB a urcat temporar pe primul loc, acumulând 50 de puncte, cu unul peste CFR Cluj, care joacă luni, pe teren propriu, cu Concordia Chiajna.

De partea cealaltă, Gaz Metan înregistrează un nou eșec și își complică și mai mult situația din Liga 1. Ardelenii sunt pe locul 13, cu 15 puncte.

FINAL » Gaz Metan Mediaș - FCSB 1-2
Au marcat: I. Neagu '79 /  Budescu '25, Alibec '62

TEXT / VIDEO

Echipele de start:

Gaz Metan Mediaș: Greab - V. Crețu, M. Constantin, Sîrghi, Sg. Popovici - Rosado, J. Diogo - Cajado, Olaru, Chamed - Rondon
Rezerve: Pleșca, L. Cristea, I. Neagu, Tîrcoveanu, Ernesto Lopez,  Edon Junior, R. Romeo
Antrenor:
Cristi Pustai

FCSB: A. Vlad - R. Benzar, V. Găman, Larie, Momcilovici - Pintilii, Nedelcu - Man, Budescu, Teixeira - Fl. Tănase

A2: Mihai Marica

4.000de spectatori au fost prezenți la meci, conform estimărilor TV Telekom Sport

A uitat-o pe Ghenea? » Dimitrov are o nouă cucerire celebră: filmați pe străzile din Monte Carlo

„Dacă mănânci o lună de la penitenciar, dai colțul!” » Dănuț Lupu, despre condițiile de la Rahova: „Să mă ierte doamna Rodica, dar la Marriott era mai ieftin ...”