FOTBAL  »  Superliga  »  FC BRAŞOV - DINAMO 2-0

VIDEO+FOTO Papa ”mitralieră” » Cornel Ţălnar a savurat din plin succesul Braşovului împotriva lui Dinamo, 2-0, bucurîndu-se ca un copil

Foto: Bogdan Bălaş +15   FOTO
Foto: Bogdan Bălaş

Articol de - Publicat duminica, 04 mai 2014 00:00 / Actualizat duminica, 04 mai 2014 00:12

”Stegarii” au învins aseară fără drept de apel nişte ”cîini” anesteziaţi de aerul tare de la munte şi de ofensiva unui antrenor care ştie secretele ”haitei”

Dinamo a făcut act de prezenţă aseară sub Tîmpa, formaţia ex-"cîinilor" Ţălnar, Petre şi Cristea fiind singura care a ieşit cu adevărat de la cabine. Spectrul retrogradării a oferit oxigen gazdelor, care le-au aplicat o corecţie adversarilor turişti, chiar mai severă decît o arată scorul final.

Click aici pentru VIDEO!

Coşmar pe viu
Prima repriză a rivalizat, pentru dinamovişti, cu acel coşmar din prima manşă a semifinalelor Cupei cu Steaua. "Stegarii" au înclinat terenul spre poarta roş-albilor, ce păreau din cu totul alt film, deşi "ameninţau", la nivel declarativ, că mai speră la podium. După ce Andrei Cristea (11) a uitat că a fost golgeterul Ligii 1 în tricoul lui Dinamo, tot atacantul braşovenilor a mai avut două mari oportunităţi, la una, în minutul 19, ratînd, incredibil, cu poarta goală. Grigorie (23) n-a avut nici el milă, doar că Bălgrădean a respins.

În timp ce apărarea "cîinilor" era permeabilă şi permisivă, Mateiu (33) a marcat, logic, conform jocului. Doar Ţucudean a părut viu în jocul ofensiv al roş-albilor, însă n-a nimerit ţinta.

Ţinuţi în lesă
Cu doi atacanţi pe gazon, din startul reprizei secunde, elevii lui Stoican au vrut să arate că au făcut totuşi deplasarea la Braşov, însă Matei, evidenţiatul lunii aprilie, a lăsat ghetele bune la Săftica. Cristea a fost în vervă, dar i-a lipsit lovitura letală.

Enervat că ofensiva nu mergea cu nimic mai bine decît defensiva, Flavius a mai aruncat un om ofensiv în luptă, pe Roti, revenit din exil. Şi el, şi Bilinski au atacat buturile lui Iacob, fără folos. Surdu (75) a deraiat o minge pe care scria 3-0.

Bucureştenii au terfelit propriile recorduri, Stoican era împietrit pe bancă, în timp ce Ţălnar era leul scăpat din junglă. Pentru că braşovenii au arătat că vor mai mult să scape de retrogradare decît roş-albii să prindă acel podium de care vorbeau.


"Puteam învinge şi la 3, 4 goluri diferenţă, m-au exasperat ratările. Cred că am făcut cel mai bun meci din 2014. La Dinamo sînt mulţi fotbalişti cu care am lucrat şi ştiam ce joacă. Braşovul a jucat foarte bine, nu Dinamo foarte slab"
Cornel Ţălnar, antrenor FC Braşov

"Adversarul a avut organizare, determinare, păcat că am oprit o serie frumoasă de victorii. Mă aşteptam ca braşovenii să fie mai agresivi, dar nu mă gîndeam că nu ne vom ridica la nivelul lor"
Flavius Stoican, antrenor Dinamo

"Nu băgăm în seamă speculaţiile, important e să trecem peste acest eşec neaşteptat. Nu-mi explic de ce am evoluat aşa de slab"
Flavius Stoican, antrenor Dinamo

"Au fost trei puncte muncite, însă lupta pentru salvare nu s-a încheiat. Mai e de tras. Ştiam foarte bine calităţile şi jocul adversarilor, chiar dacă Dinamo rămîne o forţă. Am studiat bine şi victoria e normală"
Andrei Cristea, atacant FC Braşov

"S-a văzut că acasă sîntem foarte puternici. Trebuie să continuăm să cîştigăm, să sperăm că ne ajută şi alte rezultate ale contracandidatelor noastre"
Ştefan Grigorie, mijlocaş FC Braşov

"Nu cred că Dinamo în proiectul lansat de domnul Negoiţă ar putea să fi cedat meciul Braşovului"
Dinu Gheorghe, preşedinte Astra

"N-am fost relaxaţi, ştiam ce ne aşteaptă, însă un meci de fotbal îl poţi şi pierde... Acum, capul sus, viaţa merge înainte. Nu ştiu ce se va întîmpla cu mine la vară, întrebaţi-i pe şefi!"
George Ţucudean, atacant Dinamo

7 meciuri în deplasare fără eşec avea Dinamo pînă aseară: 4 victorii, 3 remize. Ultima înfrîngere, acum 6 luni, după 0-1 la Cluj, cu CFR

Braşovul are licenţă!
Şeful Departamentului de Licenţiere al FRF, Viorel Duru, a precizat ieri, oficial, că s-a refuzat acordarea licenţei pentru trei cluburi, FC Vaslui, FC Braşov şi Săgeata, însă ultimelor două li s-a dat, în cele din urmă, la Comisia de Apel. "În urma analizării documentelor, s-au admis apelurile şi s-a acordat licenţa pentru Braşov şi pentru Săgeata", a punctat oficialul. Corona nici n-a solicitat licenţă pentru 2014-2015, astfel că din Liga 1 vor retrograda în acest sezon numai două echipe, alături de Corona şi de FC Vaslui!

Durimel, şi năuc, şi accidentat
Schimbare rapidă la Dinamo, după nici o jumătate de ceas: Adrian Popa II în locul lui Durimel. O decizie pe care Stoican a luat-o din două considerare. Francezul a fost pe dinafară atît la deschiderea scorului, cît şi la alte două ocazii mari ale "stegarilor", după care a fost contrat dur de Sergio Rodriguez, accidentîndu-se la glezna stîngă.

615682-caseta-brasov.jpg

Citește și:
Mircea Lucescu, mesaj de pe patul de spital, prin intermediul FRF: „Vă rog frumos!”
Nationala
Mircea Lucescu, mesaj de pe patul de spital, prin intermediul FRF: „Vă rog frumos!”
„Se căsătorește cu Francesca, face două nunți!” » Adrian Mititelu, detalii despre evenimentul anului în Bănie
Diverse
„Se căsătorește cu Francesca, face două nunți!” » Adrian Mititelu, detalii despre evenimentul anului în Bănie
Transformarea fostului star de la Real Madrid » La 51 de ani e „Terminator”: „Asta te menține tânăr”
Campionate
Transformarea fostului star de la Real Madrid » La 51 de ani e „Terminator”: „Asta te menține tânăr”
Studiu șocant citat de Guardian: „Aceste alimente sunt atât de nocive încât ar trebui tratate mai degrabă ca țigările, nu ca hrană!”
Fitness
Studiu șocant citat de Guardian: „Aceste alimente sunt atât de nocive încât ar trebui tratate mai degrabă ca țigările, nu ca hrană!”
AI-ul Grok nu mai dezbracă decât bărbați
Profit.ro
AI-ul Grok nu mai dezbracă decât bărbați
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Matei Popa la raport: iată ce nu a făcut nici măcar o dată noul portar de la FCSB!

Studiu șocant citat de Guardian: „Aceste alimente sunt atât de nocive încât ar trebui tratate mai degrabă ca țigările, nu ca hrană!”


Comentarii (167)
ortega
ortega  •  04 Mai 2014, 13:53
Postat de ortega pe 04 Mai 2014, 13:50

Și , și ... Universitatea e simbolul românisnului în Ardeal , Rapid ... cea mai oropsită de bolșevici ... Deci ... fifty-fifty ...

O să-mi zică acum zmeii owwini că au purtat soarele pe piept rapidiștii ... Însă ... galeria lui Rapid , nu e membră de partid ...

ortega
ortega  •  04 Mai 2014, 13:50
Postat de User sters pe 01 Ianuarie 1970, 02:00

Și , și ... Universitatea e simbolul românisnului în Ardeal , Rapid ... cea mai oropsită de bolșevici ... Deci ... fifty-fifty ...

the_champions
the_champions  •  04 Mai 2014, 13:40
Postat de djeurofighter pe 04 Mai 2014, 12:46

Pentru ca noi nu avem clone, intelegi (cel putin nu eu)? Iar eu cu Bianco tot timpul am avut discutii civilizate, nu imi aduc aminte sa ne fi certat pe aici. Altii in schimb vor sa faca acest forum intr-un circ ordinar.

Dj e plin de clone nu-l mai credeti !

Vezi toate comentariile (167)
Comentează