FOTBAL  »  Superliga  »  GAZ METAN - ASA TÂRGU MUREŞ 2-1

VIDEO Gaz Metan revine în Liga 1 cu o victorie! Medieșenii s-au impus în fața celor de la ASA cu 2-1

Articol de GSP - Publicat sambata, 23 iulie 2016 16:50

Gaz Metan a învins ASA Târgu Mureș cu scorul de 2-1, în prima etapă a Ligii 1, într-o partidă disputată la Mediaș.

Gaz Metan - ASA Tg. Mureș 2-1
Llullaku '32, Axente '62/Candrea '42
liveTEXT AICI/VIDEO

Prima fază importantă a meciului a avut loc în minutul 29 al meciului, când centralul Alexandru Tudor a dictat penalty pentru Gaz Metan la ciocnirea aeriană dintre Candrea și Cristea.

Llullaku a executat lovitura de la 11 metri, parată în primă fază de Stăncioiu, însă tot el a revenit și a trimis mingea în plasă.

ASA a egalat cu trei minute înainte de pauză, când Candrea a reluat în poartă, din interiorul careului, un corner executat de Ursu.

Intrat la pauză în locul lui Candrea, Hamed a ratat prima mare ocazie a reprizei secunde. Acesta a trimis un șut din interiorul careului, care a trecut puțin peste poarta Pleșca.

Gaz Metan a trecut din nou în avantaj, după golul reușit de Axente în minutul 62. Susnjar a reluat cu capul după o lovitură liberă, iar Stăncioiu respinge în primă fază, dar mingea este reluată în poartă de Axente.

Ianis Zicu a fost aproape de aduce un punct pentru mureșeni, însă șutul său din lovitură liberă a lovit bara, în minutele de prelungire ale meciului.

Echipele de start:

Gaz Metan: Pleșca - Crețu, I. Cristea, R. Zaharia, Trtovac, Buzean - Al. Munteanu, Susnjar, Llullaku - Axente, Gavra
Rezerve: Greab, Danci, Petre, Bic, Al. Zaharia, Eric, Buziuc
Antrenor: Cristi Pustai

ASA Tg. Mureș: Stăncioiu - Matei, Cordoș, Dobrosavlevici, Bucur - Candrea - Zicu, Ursu, E. Dică, Borza - F. Andre
Rezerve: Viciu, Feketics, Szasz, Hamed, Chertes, Kuku, Petra
Antrenor: Dario Bonetti