FOTBAL  »  Superliga  »  POLI IAŞI - ASTRA 1-0

VIDEO Ieșenii au învins Astra pe teren propriu și au egalat la puncte Dinamo!

Articol de GSP - Publicat duminica, 03 decembrie 2017 16:56

Poli Iași s-a impus la limită în meciul disputat pe teren propriu contra Astrei, scor 1-0, și a egalat la puncte Dinamo, însă "câinii" urmează să joace în această etapă.

Unicul gol al partidei de la Iași a fost marcat de Andrei Cristea în minutul 69, când atacantul a profitat în urma unei faze confuze din careul Astrei, în care fundașii giurgiuvenilor nu au reușit să respingă la timp.

După o primă repriză extrem de echilibrată, în care fiecare formație a ratat câte o ocazie pe finalul reprizei, Balaure a avut șansa de a deschide scorul, însă șutul său a trecut puțin pe lângă poartă.

După ce Cristea a deschis scorul, ieșenii au închis bine spațiile și au reușit să-și conserve avantajul minim pentru a ajunge la egalitatea de puncte cu Dinamo.

Astra rămâne pe locul 6, ultimul care asigură prezența în play-off, cu un avantaj de patru puncte față de echipa din "Ștefan cel Mare", care va juca mâine împotriva lui Sepsi.

FINAL/VIDEO » Poli Iaşi - Astra 1-0
A marcat: A. Cristea '69

Echipele de start:

Poli Iaşi: Koşelev - Sin, Frăsinescu, Jagodinski, Bădic - Ștefănescu, Mihalache, Pedro, Panțîru - Platini, Jo
Rezerve: Târnovanu, Danale, Cisse, Cristea, Chelaru, Spătaru, Bosoi

Astra: Lazar - Belu, Polczak, Bejan, Al. Stan - Mrzljak, Takayuki, Dandea - Al. Ioniță, Abang, Balaure
Rezerve: Ivanov - Le Tallec, Erico, Butean, Radunovici, Moise, Nyuiadzi