FOTBAL  »  Superliga  »  CHIAJNA - ASTRA 0-2

VIDEO Ilfov show » Astra nu a avut probleme în deplasarea de la Chiajna, scor 2-0

Găman a închis tabela cu o execuţie din apropiere

Articol de - Publicat sambata, 16 martie 2013 00:00 / Actualizat joi, 25 iulie 2013 18:56

Viceliderul Astra s-a impus la Chiajna, 2-0, după o repriză secundă de efect: două goluri, două penalty-uri, un cartonaş roşu, trei bare şi alte nenumărate ocazii la poarta lui Niţă.

Spectaculosul 6-3 din tur anunţa furtuna la Chiajna. Totuşi, prima repriză a fost chiar anostă, doar incursiunile lui Popovici, şutul lui Ispir (32) şi devierea lui Takayuki (42) animînd cei 1.500 de spectatori îngheţaţi în ambientul galben-verde.

Ritmul partidei s-a schimbat total după pauză. Tudor a dat penalty la intrarea periculoasă a lui Belu asupra lui Distefano (47). Fatai nu l-a păcălit pe Niţă, iar Budescu a nimerit doar bara după respingerea portarului ilfovean.

Niţă a trădat însă peste doar cîteva minute: a scăpat o minge uşoară după un corner, iar Ghionea a respins cu mîna, de pe linie. Penalty şi roşu pentru fostul stelist (54)! Tembo şi-a reparat eroarea de etapa trecută şi a deschis scorul.

După ratările de colecţie semnate de Distefano, argentinianul punînd reflectoarele pe barele Concordiei, Găman a activat ghilotina (65). 2-0 scurt, reluare din apropiere. Suficient pentru ca Astra să păstreze ritmul cu liderul Steaua!

"O victorie mare, extrem de importantă, obţinută în condiţii extrem de vitrege. Vîntul puternic şi terenul denivelat au fost anihilate de jucătorii mei, sînt mulţumit că nu am primit gol" (Valentin Sinescu, antrenor Astra)

"Meciul s-a terminat la faza penalty-ului doi. Gol, cartonaş roşu, din acel moment s-a rupt totul. Am plecat cu 3 minute înainte de finalul jocului, n-am vrut să mă enervez, să intru pe teren sau eu ştiu ce să fac" (Ilie Stan, antrenor Concordia)