FOTBAL  »  Superliga  »  VIITORUL - ASTRA 0-0

VIDEO În ciuda fotbalului » Viitorul şi Astra au oferit cea mai slabă partidă a noului sezon

Mladen a fost
cumpărat în această
vară de la AS Roma,
în schimbul sumei de
200.000 de euro
Mladen a fost cumpărat în această vară de la AS Roma, în schimbul sumei de 200.000 de euro Foto: Răzvan Păsărică

Articol de - Publicat luni, 06 august 2012 00:00 / Actualizat luni, 06 august 2012 00:23

Cele două formaţii au oferit o partidă imposibil de privit, prima fără gol marcat din acest campionat

Pe arena din Galaţi au fost aseară, la partida Viitorul Constanţa - Astra Ploieşti, probabil mai puţini oameni decît în orice intersecţie mare a oraşului, la orice oră a zilei de ieri. Chibiţii au anticipat corect că ar pierde inutil două ore din viaţă venind pe stadion. A urmat un meci infect, fără nici măcar o fază de gol! Un meci ce a părut moartea pasiunii chiar şi pe lîngă nişte sporturi total neatrăgătoare de la Olimpiadă, cum ar fi judo sau tir.

Click aici pentru rezumatul VIDEO!

Camerele TV l-au arătat de cîteva ori pe Gică Hagi, aflat în lojă, nedumerit şi el de ce se petrece pe gazon. La cei 47 de ani ai săi, cu siguranţă ar fi jucat mai bine decît majoritatea celor de pe gazon, măcar cîteva zeci de minute.

În repriza a doua s-a mai muiat canicula, nu şi plictiseala de pe dreptunghiul verde. Dacă s-ar fi jucat pe final de campionat, ar fi părut cel mai clar noncombat din istorie. Fără ocazii, fără faze fixe de lîngă careu, fără şuturi, doar cu un amărît de cartonaş galben. Logic, s-a terminat 0-0. Ilogic e cum pot juca atît de urît două formaţii conduse de oameni reprezentativi ai Generaţiei de Aur, Gică Hagi şi Bogdan Stelea!

"Pe o asemenea căldură e greu să respiri în tribună, darămite să joci! Sper să spargem gheaţa etapa viitoare, cînd aştept o victorie la Cluj"