FOTBAL  »  Superliga  »  ASTRA - GAZ METAN 2-0

VIDEO Iuţi şi norocoşi » Strătilă, Fatai şi şansa le-au adus ploieştenilor victoria cu Gazul

Proaspătul internaţional Strătilă a marcat ieri primul său gol din acest campionat Foto Mediafax

Articol de - Publicat duminica, 18 septembrie 2011 00:00 / Actualizat sambata, 17 septembrie 2011 22:11

Gazdele s-au impus prin golurile celor mai rapizi jucători de pe teren, Strătilă şi Fatai, însă au avut şi şansă la ocaziile imense ale oamenilor lui Pustai

Ploieştenii au început în atac partida, împinşi de la spate de răcnetele "leului" de pe bancă, Marius Şumudică. Argentinianul Miranda a avut prima situaţie de gol, dar capul său din interiorul careului s-a dus pe lîngă. Nigerianul Udoji ar fi putut deschide şi el scorul în minutul 25, şutul său ocolind de puţin poarta lui Pleşca, după o acţiune personală.

Golul a venit conform cursului jocului în minutul 29. Strătilă a reuşit un un-doi de efect cu Takayuki, l-a "tăvălit" pe Florin Lazăr şi a marcat simplu pe lîngă portarul advers. Băjenaru putea dubla avantajul alb-negrilor în minutul 32, însă a tras slab din interiorul careului.

Salvatorul portughez
Repriza secundă a fost una a marilor oportunităţi. În minutul 56, Ciprian Petre ar fi putut restabili egalitatea, dar Bruno Miguel s-a plasat perfect pe linia porţii şi i-a salvat pe Silviu Lung junior şi pe restul coechipierilor. Partida a continuat să fie una pe contre, iar Băjenaru ar fi putut pecetlui soarta întîlnirii, dacă şutul său de la 20 de metri (77) ar fi fost cadrat.

Trei minute mai tîrziu, eroul partidei cu Steaua, Cristi Bud, putea aduce un punct la Mediaş, însă a fost blocat de Lung. Cu un minut înainte de final, Fatai a punctat şi el, liniştindu-l pe Şumudică. Fostul rapidist e pe val, cu el la timonă, Astra a strîns 11 puncte în cinci întîlniri!

VEZI AICI REZUMATUL PARTIDEI!

"La noi funcţionează zicala «Una caldă, una rece». Am avut probleme de efectiv şi asta s-a văzut. Ratările mari din partea secundă ne-au costat!"
Cristian Pustai, antrenor Gaz Metan

"Am cîştigat trei puncte mari contra unei echipe ce a jucat în Europa League. Vrem să o ţinem din victorie în victorie, aşa cum am început de la venirea lui Şumudică"
Sorin Strătilă, mijlocaş Astra

Inbox:
- Şumudică a decis ca noul căpitan al echipei sale să fie portarul Silviu Lung junior. În trecut, banderola a mai fost purtată la prahoveni de Goian, de Takayuki şi chiar de N'Doye. În perioada în care a activat la Craiova, fiul cel mic al fostului internaţional Silviu Lung nu a purtat deloc banderola de căpitan!
- Miranda a marcat în minutul 61, însă "centralul" Radu Petrescu a anulat golul la semnalizarea asistentului Valentin Avram pe motiv de ofsaid. Reluările TV i-au dat dreptate fiului preşedintelui CCA, Vasile Avram.
- Nigerianul Udoji ar fi putut fi eliminat în minutul 62, după o intervenţie cu cotul la Radu Zaharia. Fundaşul medieşean a părăsit terenul cu sînge pe faţă.
- În minutul 72, antrenorul cu portarii de la Astra, Silviu Lung, a fost trimis în tribune pentru proteste la adresa "centralului" Radu Petrescu.
- În minutul 80, oaspeţii au cerut penalty după intervenţia lui Lung asupra lui Bud. Reluările Dolce Sport demonstrează că solicitarea ardelenii a fost îndreptăţită.