FOTBAL  »  Superliga  »  VIITORUL - FC BRAŞOV 0-0

VIDEO Meciul de un minut » Viitorul şi FC Braşov s-au anulat reciproc, 0-0, într-o partidă groaznică

Articol de - Publicat marti, 15 aprilie 2014 00:00 / Actualizat luni, 14 aprilie 2014 22:52

Partida a fost groaznică timp de 90 de minute, însă în prelungiri victoria putea fi adjudecată de ambele echipe: Băluţă şi Surdu au ratat din poziţii de 1 la 1. În sfîrşit, un meci care şi-a respectat statutul! Fără nici o aşteptare la un meci bun, sau măcar spectaculos, nimeni nu s-a păcălit. Şi terenul a ţinut să fie în ton cu dezastrul fotbalistic ce s-a desfăşurat pe el. Prima parte a fost cruntă şi a putut fi savurată cu pofta cu care revezi a cincea oară un film prost. Doar o ocazie a braşovenilor, din final, a mai amintit privitorilor că este vorba de fotbal, cînd oaspeţii au ratat o dublă ocazie la poarta lui Balauru.

Click aici pentru VIDEO!

Sclipirea lui Băluţă
Într-un meci atît de slab, ajungi să apreciezi orice, iar aripa Viitorului, Băluţă, a luminat puţin meciul. Acesta a atacat în partea dreaptă, s-a izolat lîngă steagul de la colţul terenului şi l-a driblat pe Sergio Rodrigues printr-un călcîi de mare efect. Superbă fază, însă centrarea ulterioară a mai umbrit puţin reuşita.

Un minut de fotbal
Ruşinea a fost spălată pe final, după minutul 90, cînd meciul a luat-o razna. După un "cap" al lui Machado, scos de Balauru, a venit rîndul lui Iacob să intervină sub bară la o torpilă a lui Benzar.

În ultimele secunde, Larie a fost stopat de Iacob din postură de 1 la 1, gazdele cerînd penalty, iar Surdu, plecat pe contraatac, dar a fost deposedat de portarul Viitorului, într-o situaţie asemănătoare cu cea a lui Băluţă. Ambele faze au fost judecate impecabil de Kovacs. 0-0. Noroc cu ultimul minut.

"A fost un arbitraj bun spre foarte bun. Mi-aş dori să am numai astfel de arbitraje la echipă. Păcat că ratăm foarte uşor din ocazii nepermise"
Constantin Zotta, preşedinte FC Braşov

"Trebuia să cîştigăm meciul fără nici o problemă. Jocul a fost dominat de noi. Am avut ocazii mari. Am pierdut două puncte în seara asta. Nici în Divizia C nu avem astfel de terenuri"
Cornel Ţălnar, antrenor FC Braşov

"Arbitrajul a fost unul foarte bun. Kovacs a fluierat exact cum trebuia. Nu i se poate reproşa nimic"