FOTBAL  »  Superliga  »  PANDURII - ASA TÂRGU MUREŞ 1-0

VIDEO Pandurii, victorie la limită cu ASA, graţie autogolului marcat de Belu

Articol de GSP - Publicat vineri, 16 septembrie 2016 17:50

Pandurii a învins la limită ASA Târgu Mureş, scor 1-0, în partida disputată la Severin, în etapa a opta a Ligii 1.

FINAL »  Pandurii - ASA Târgu Mureş 1-0
Belu (autogol) '67
liveTEXT/VIDEO

După o primă repriză în care cele două echipe şi-au disputat mai mult mijlocul terenului, iar ocaziile de gol au lipsit, Pandurii a avut iniţiativa în partea secundă, când Grecu şi Ţucudean au pus în pericol poarta apărată de Mingote.

În minutul 66, Belu a trimis în proprie poartă o centrare  expediată de Pleaşcă, de pe partea dreaptă. Este primul autogol înscris în acest sezon de Liga 1.

Kuku ar fi putut aduce un punct ardelenilor, dar Lazar a respins în două rânduri baloanele trimise de atacantul lui ASA.

Cu victoria obţinută astăzi, Pandurii a urcat pe poziţia a doua în Liga 1, la două puncte de liderul Steaua, care va juca duminică la Timişoara, cu ACS Poli.

Echipele de start:

Pandurii: Lazar - Pleaşcă, Buijs, Vasiljevici, Grecu - Răuţă, Sânmărtean - Munteanu, Antal, Hlistei - Ţucudean
Rezerve: Stanca, Alexandru, Trifu, Obodo, Herea, Unguruşan, Pârcălabu
Antrenor: Petre Grigoraş

ASA: Mingote - Belu Iordache, Cordoş, Dobrosalevici, Matei - Candrea, Mureşan - Dică, Zicu, Borza - Kuku
Rezerve: Viciu, Cherteş, Ciolacu, Al.Ioniţă II, Surdu, Mendy, Deaconu
Antrenor: Dan Alexa