FOTBAL  »  Superliga  »  PANDURII - BOTOŞANI 6-1

VIDEO Set! Revelaţia Ligii 1, umilită la Tîrgu Jiu: Pandurii - Botoşani 6-1

Eric a marcat 7 goluri în acest sezon

Articol de - Publicat luni, 21 octombrie 2013 00:00 / Actualizat duminica, 20 octombrie 2013 23:12

În faţa uneia dintre cele mai bune apărări din Liga 1, gorjenii au reuşit cel mai mare scor din istoria clubului.

Cine a ales să vadă pe viu meciul nu a avut nici cel mai mic regret. Odihnit şi cu poftă de joc, Eric a făcut ce a vrut: artificii, driblinguri, goluri şi pase de gol. După ce moldovenii au ratat în primele zece minute două ocazii mari, gorjenii au trecut la atac. Matulevicius, Breeveld şi Eric. Scurt şi la obiect. 3-0. Pauză.

Cînd intri cu un aşa avantaj la cabine te gîndeşti să te menajezi în partea a doua şi să eviţi complicaţiile. Nu şi Pandurii. Eric iar, cu un şut fabulos sub bară a făcut 4-0, imediat după pauză. Cu apărarea vraişte, moldovenii au lovit în atac, prin Vaşvari, cu 20 de minute înainte de final.

Pustai a început să-şi odihnească jucătorii: l-a scos pe Anton şi a intrat Alex. Brazilianul a jucat cu chef şi a marcat de două ori, trecînd fără probleme prin apărarea lui Popovici.

Eric peste Demollari
Moment important pentru Eric: brazilianul a marcat golurile 36 şi 37 în Liga 1 şi l-a depăşit pe albanezul Demollari, cel care a marcat în anii '90 36 de goluri pentru Dinamo. Jucătorul gorjenilor a urcat pe 3 în clasamentul all-time al marcatorilor străini din Liga 1. (Liviu Manolache)

"Mereu antrenorul ştie cine merită să joace şi cine nu. M-a trimis în teren şi am jucat aproape perfect. Sînt foarte bucuros" (Eric, mijlocaş Pandurii)