Redacția GSP și echipa de investigații te invită să sprijini jurnalismul apăsând butonul DA!

Asta facem zilnic pentru tine: publicăm fapte.
Iar publicitatea pe net este vitală ca să putem produce în continuare investigațiile, știrile despre sport și faptele pe care le regăsești zilnic aici. Pe 25 mai intră în vigoare GDPR, noul regulament privind datele personale din Uniunea Europeană, și avem nevoie de acceptul tău explicit ca să-ți oferim, în continuare, jurnalism independent, în timp real și verificat. Te asigurăm că avem o tradiție de decenii în a păstra în siguranță datele și te rugăm să accepți noile condiții apăsând butonul DA de mai jos.

Îți mulțumim pentru ”DA”-ul tău, care este, în ultimă instanță, un accept pentru a participa la expunerea faptelor și informațiilor care ne ajută să rămânem liberi!

DA, AM ÎNȚELES

LIGA 1    •   UNIVERSITATEA CLUJ - DINAMO 2-3

VIDEO şi FOTO » Dinamo îşi confirmă forma bună şi învinge Universitatea Cluj cu 3-2

Luni, 04 August 2014

Dinamo a învins cu 3-2 în deplasarea de la Universitatea Cluj, într-un meci din etapa a doua a Ligii 1, şi confirmă forma bună arătată în primele două jocuri ale sezonului.

VEZI DESFĂŞURAREA LIVETEXT A MECIULUI

Prima ocazie importantă a meciului a venit la trei minute după fluierul de start, cînd Bărboianu a şutat puternic din şase metri, dar Veselovsky a apărat incredibil şi se părea că portarul clujenilor este într-o zi mare.

Jocul nici nu începuse bine, că s-a şi rupt. În minutul 6, acelaşi Veselovsky comite un fault în propria suprafaţă de pedeapsă şi a fost eliminat, locul său în poartă l-a luat Panagopoulos, care n-a reuşit să apere penalty-ul executat de Cosmin Matei.

La mijlocul primei reprize, fostul stelist Emil Ninu a marcat cu o lovitură de cap perfectă şi reuşea să restabilească egalitatea pe tabela de marcaj. Cînd se părea că Universitatea Cluj revine în joc, a venit golul superb a lul Valentin Lazăr, din minutul 34, care a şutat cu latul de la marginea careului, balonul a lovit bara şi a intrat în poartă.

Lovitura de graţie a fost dată de Bilinski, care a înscris cu capul în ultimul minut din prima repriză. Astfel, s-a intrat la cabine cu un avantaj de două goluri în favoarea "cîinilor".

Partea a doua a adus golul cu capul al lui Boutadjine din minutul 83 şi "şepcile roşii" sperau din nou că vor egala, dar n-a fost să fie aşa, iar scorul final a fost 3-2 în favoarea lui Dinamo.

Echipe de start

U Cluj: Veselovsky – Jovanovic, Ninu, I. Neag, Muşat – R. Costin, A. Lungu – Boutadjine, L. Kovacs, Tîrnăcop– Jula
Rezerve: Panagopoulos - R. Ciupe, Skvroc, Bucsa, Viveiros, Stojanovic, Mengolo
Antrenor: Mihai Teja

Dinamo: Samoilă – Fai, Durimel, Ad. Popa, Grecu – Bărboianu, Boubacar, Elton – V. Lazăr, Bilinski, C. Matei
Rezerve: Marc – H. Crişan, Cordoş, D. Rotariu, I. Şerban, S. Filip, Gavrilă
Antrenor: Flavius Stoican

Arbitru: Cristian Balaj (Baia Mare)
Asistent 1: Sebastian Gheorghe (Suceava)