FOTBAL  »  Superliga  »  FC BRAŞOV - CSMS IAŞI 1-0

VIDEO Trial cu chin » FC Braşov s-a impus sub privirile lui Cîrţu în meciul cu CSMS Iaşi, scor 1-0

Aseară, în tribună, Cîrţu i-a arătat lui Niculae cîteva dintre problemele braşovenilor

Articol de - Publicat marti, 09 octombrie 2012 00:00 / Actualizat luni, 08 octombrie 2012 23:47

Sub privirile lui Sorin Cîrţu, cel care miercuri îşi va începe munca la Braşov, galben-negrii s-au impus pe final în faţa Iaşiului.

Urmăriţi de la tribuna oficială de viitorul lor antrenor, Sorin Cîrţu, braşovenii s-au chinuit rău aseară cu penultima clasată în Liga 1, CSMS Iaşi. Norocul lor a fost că adversarii s-au pierdut la finalizare, Pătulea fiind cel care l-a înnebunit pe Liviu Ciobotariu.

După un sfert de oră şi două acţiuni timide ale braşovenilor, atacantul ieşean s-a încurcat cu Herghelegiu cînd amîndoi scăpaseră singuri cu Taborda. Replica gazdelor a venit de la Batin, care a reuşit o execuţie superbă, din unghi, însă mingea a lovit bara (26).

Pătulea a comis-o iar înainte de pauză (39), cînd a scăpat singur cu portarul, dar brusc i s-au tăiat picioarele, împiedicîndu-se exact cînd Ciobi se pregătea să strige: "Gol!".

După pauză, nefericitul atacant al ieşenilor a mai oferit un moment penibil înainte de a fi înlocuit, trimiţînd balonul afară din stadion de la 10 metri de poartă! Uşor, uşor, braşovenii au început să controleze meciul, dar Buga (51) şi Păun (56, 66) n-au reuşit să-l învingă pe Irimia. A făcut-o căpitanul Munteanu, cînd totul curgea spre o remiză. Astfel, după meciul de aseară, braşovenii s-au ales cu trei puncte importante, un antrenor şi o pauză de două săptămîni pentru a mai rezolva din probleme.

"La o săptămînă după ce m-a ofertat, m-am înţeles cu domnul Niculae, dar abia miercuri ne întîlnim ca să semnăm actele. E o provocare pentru mine" (Sorin Cîrţu, viitor antrenor al Braşovului)

"Cu domnul Szabo ne-a mers bine pentru că n-a pus presiune pe noi, dar dacă vine domnul Cîrţu e foarte bine. E un antrenor cu experienţă care a lucrat la echipe de top din Liga 1" (Liviu Munteanu, căpitan FC Braşov)

Playtech: TRAGEDIE! Doliu URIAȘ în politica din România! A MURIT în urmă cu puțin ...

Ianis Hagi și Dennis Man, în centrul atenției la reunire » Ținute extravagante alese de „tricolori”