FOTBAL  »  Superliga  »  OŢELUL - PETROLUL 0-1

VIDEO Un Bokila de 3 puncte » Oţelul - Petrolul 0-1, după un meci dominat clar de gălăţeni

Jeremy Bokila

Articol de GSP - Publicat duminica, 24 februarie 2013 00:00 / Actualizat duminica, 24 februarie 2013 19:51

Petrolul a învins surprinzător la Galaţi, 1-0, prin golul lui Bokila din minutul 80. Oţelul a avut cîteva mari ocazii şi a controlat jocul pe întreaga durată a meciului.

Vezi AICI VIDEO cu cele mai importante faze!

Grigoraş a creat rapid la Oţelul o echipă pe modelul Pandurilor, de parcă ar avea un program pe care îl instalează jucătorilor. Gălăţenii au dominat prima parte şi au menţinut cu lejeritate posesia. Paraschiv a fost omul-ţintă al atacurilor gazdelor, tot el avînd şi cea mai mare ocazie a primei reprize, şut în bară de la 18 metri.

Gazdele s-au instalat în jumătatea adversă de la începutul reprizei secunde. Cu Iorga actor principal în ofensivă, gălăţenii au dat startul centrărilor şi ocaziilor la poarta lui Bornescu. Portarul ploieştenilor a respins excelent şutul lui Iorga (65), iar echipa lui Contra părea să nu mai reziste mult. Astafei a nimerit bara din 14 metri, după ce-şi preluase foarte bine (72) şi Grigoraş privea disperat din tribună.

Contra îşi lua măsuri să apere egalul, dar inspiraţia lui Bokila a adus bucuria în tabăra "lupilor". Atacantul dorit de Steaua în această iarnă a reluat pe spate o centrare şi a marcat golul victoriei (80).