FOTBAL  »  Superliga  »  CEAHLĂUL - VIITORUL 1-1

VIDEO » Un gol anulat şi trei penalty-uri au decis meciul dintre Ceahlăul şi Viitorul, 1-2

Articol de - Publicat duminica, 05 aprilie 2015 21:07

Viitorul a învins greu Ceahlăul, după un meci nebun în care arbitrul a arătat de trei ori punctul cu var. Formaţia lui Hagi s-a impus cu scorul de 2-1.

Meciul a fost decis de trei penalty-uri. Arbitrul Dragoş Istrate a arătat două lovituri de pedeapsă în finalul primei reprize. Însă înainte de asta, după jumatate de oră de joc, Knief a fost lovit de Ţîru fără intenţie şi salvarea a fost nevoită să intervină pe teren şi să-l ducă pe fotbalistul moldovean la spital.

Primul penalty a fost oferit Viitorului, după ce Achim a făcut un henţ în propriul careu. Mitrea a fost cel care şi-a asumat răspunderea executării loviturii de la 11 metri şi a înscris, reuşind să-l egaleze pe Claudiu Keşeru în clasamentul golgheterilor cu 12 goluri. VIDEO

Imediat la faza următoare, Ţîru a lovit şi el mingea cu mîna şi arbitrul a arătat punctul cu var. Achim a marcat şi şi-a reparat greşeala de la golul oaspeţilor.VIDEO

Gol anulat pentru Viitorul
Cînd mai erau 30 de minute din joc, Viitorul a primit o lovitură liberă la marginea careului care a fost executată de Daminuţă. Fotbalistul a înscris frumos pe lîngă zid, dar  "centralul" a anulat golul pe motiv că n-a fluierat înainte ca Daminuţă să trimită mingea spre poartă. VIDEO

În minutele de prelungire Wellyson l-a faultat în careu pe Mitriţă şi arbitrul a arătat pentru a treia oară punctul cu var. Acelaşi Bogdan Mitrea a executat lovitura de pedeapsă şi a devenit golgheterul campionatului. VIDEO

Vezi desfăşurarea liveTEXT a meciului

Echipele de start:

Ceahlăul: Calancea - M. Markovici, Wellyson, Ichim, Knief - Tăbăcariu, Achim, C. Ştefănescu - Popadiuc, Francisco, Chitoşcă
Rezerve: Jovici, Cîrjan, M. Rusu, Chiriletti, Ad. Gheorghiu, Margină, Drăghiceanu

Viitorul: Albuţ - Manea, Ţîru, Mamele, B. Mitrea - Benzar, Daminuţă, R. Marin - B. Nicoliţă, Henrique, Fl. Tănase
Rezerve: Buzbuchi, C. Munteanu, S. Pană, Bonilla, Mitriţă, Nedelcu, Hodorogea

„Ori te laşi tu ca antrenor, ori îl dai afară pe Săpunaru!” » Reacție dură la vederea incidentului dintre Lobonț și căpitanul Rapidului

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni