FOTBAL  »  Superliga  »  ASTRA - VIITORUL 1-2

VIDEO Viitorul câștigă cu Astra, 2-1, după un meci nebun, în care s-au ratat trei penalty-uri!

Articol de GSP - Publicat luni, 03 aprilie 2017 22:26

Viitorul s-a impus pe terenul Astrei, scor 2-1, într-un meci din etapa a 3-a din play-off-ul Ligii 1, iar băieții lui Hagi rămân lideri în campionat.

Prima repriză a avut un ritm extraordinar și a fost plină de evenimente. Oaspeții au deschis scorul în minutul 13 prin Aurelian Chițu, care a profitat de un un-doi involuntar cu Săpunaru.

Același fotbalist al Astrei și-a continuat seara de coșmar și în minutul 20 a trimis în propria poartă o minge pasată de Florinel Coman. Săpunaru a comis și un penalty după o jumătate de oră de joc, când l-a faultat în careu pe Florinel Coman, însă lui Chițu i-a fost blocată lovitura de pedeapsă de portarul Iliev.

Junior Morais a avut și el o intrare întârziată în minutul 36, la Romario Benzar, dar Florinel Coman l-a făcut mare pe Iliev, care a apărat cel de-al doilea penalty.

Giurgiuvenii au revenit în meci cu 6 minute înainte de final prin Daniel Florea, însă același fotbalist a ratat și el o lovitură de pedeapsă trei minute mai târziu.

Partea secundă a fost mult mai liniștită și lipsită de evenimente, singura mare ocazie fiind a lui Buș, în minutul 69, care n-a reușit să împingă în poartă o centrare venită de la Morais.

Viitorul e lider în Liga 1, cu 33 de puncte, în timp ce Astra e ultima, pe poziția a 6-a, cu 23 de puncte.

Principalele evenimente:

• min. 13: Chițu a deschis scorul pentru Viitorul!
  • min. 20: Săpunaru a înscris în propria poartă!
  • min. 30: Săpunaru a comis un penalty, dar Chițu a ratat!
  • min. 31: Budescu a ieșit de pe teren accidentat, în locul său a intrat Daniel Florea
  • min. 36: Încă un penalty pentru Viitorul! Junior Morais l-a faultat pe Romario Benzar, dar Florinel Coman a ratat!
  • min. 39: Daniel Florea a marcat pentru Astra!
  • min. 42: Penalty pentru Astra! Takayuki Seto a fost faultat în careu de Țîru, dar Florea a ratat lovitura de pedeapsă!

ASTRA - VIITORUL 1-2 VIDEO / TEXT
Au marcat: D. Florea 39 / Chițu 13, Săpunaru ag. 20

Astra: Iliev - Oros, Săpunaru, Fabricio - A. Stan, Seto, Lovin, Morais - Ioniță, Buș, Budescu
Rezerve: Boșneag, Florea, Boubacar, Teixeira, D. Niculae, Pițian, Geraldo

Viitorul: Rîmniceanu - Benzar, Țîru, Boli, Ganea - Nedelcu, Purece, Vînă - Chițu, N. Roșu, Fl. Coman
Rezerve: Buzbuchi, S. Rădoi, Dumitrescu, Morar, Țucudean, Casap, G. Iancu