LIGA 1  ·  VIITORUL - SEPSI 0-3

VIITORUL - SEPSI 0-3 » VIDEO Eșec rușinos pentru echipa lui Gică Hagi! Clasamentul actualizat

Sepsi a învins-o pe Viitorul, la Ovidiu, scor 3-0, în runda cu numărul 13 din play-out-ul Ligii 1

Articol de - Publicat sambata, 01 august 2020 07:45 / Actualizat sambata, 01 august 2020 21:00

Sepsi a învins-o pe Viitorul, la Ovidiu, scor 3-0, în runda cu numărul 13 din play-out-ul Ligii 1. Cu obiectivul realizat, salvarea de la retrogradare, și fără șut pe poartă azi, constănțenii au cedat la scor de neprezentare.

Covăsnenii au început excelent meciul de la Ovidiu. În minutul 8, Carnat a profitat de o greșeală mare a lui Mladen și a deschis scorul pentru echipa lui Leo Grozavu.

În minutul 16, după încă o gafă a defensivei dobrogenilor, Sepsi a mai punctat o dată, de această dată prin Ștefanescu, din pasa aceluiași Safranko, care a punctat decisiv și la prima reușită a meciului.

La pauză, tabela arăta un neverosimil 3-0 pentru Sepsi! Căpușă, nou-intrat pe teren, i-a pasat lui Ciobanu, însă acesta a alunecat în apropierea propriului careu ('32). Mingea a ajuns în cele din urmă la Carnat, care și-a trecut în cont „dubla”.

Viitorul a încercat în zadar să revină în joc. Prima ocazie notabilă a formației lui Gică Hagi a fost consemnată de-abia în minutul 56, când tânărul Ștefan Bodișteanu a luat o acțiune pe cont propriu în partea stângă, finalizată însă modest, în plasa laterală.

Astfel, Viitorul a ajuns la două înfrângeri consecutive în play-out, după eșecul cu Hermannstadt (0-2), în timp ce Sepsi a înregistrat prima victorie în Liga 1 după 3 săptămâni.

Clasament play-out Liga 1:

Viitorul - Sepsi 0-3

VIITORUL (4-3-3): Căbuz - Mladen, Ghiță, Artean, Dussaut - Ciobanu, Iacob, Achim - Ganea, Rivaldinho, Chițu
REZERVE: Tordai, Căpușă, Casap, Călin, Sima, Vlad, Lazăr, Dulca, Bodișteanu
ANTRENOR: Gheorghe Hagi

SEPSI (4-3-3): Niczuly - Radoslav, Bouhenna, Tincu, Ștefan - Kovacs, Deaconu - Ștefănescu, I. Fulop, Carnat - Safranko
REZERVE: Fejer, Celea, Karanovic, Andrezly, Achahbar, Grassano, Fulop, Dragomir
ANTRENOR: Leo Grozavu

Stadion: Central Academia Hagi (Ovidiu)
Arbitru: Marian Barbu (Făgăraș) / Asistenți: Bogdan Gheorghe (București) și Stelian Slabu (Brașov)