FOTBAL  »  Superliga  »  VIITORUL U19 - DINAMO U19

Viitorul U19 - Dinamo U19, finala Ligii Elitelor // VIDEO Viitorul U19 câștigă Liga Elitelor! A învins Dinamo cu 3-1 și va juca în Youth League

Viitorul - Dinamo FOTO Facebook Viitorul +19   FOTO
Viitorul - Dinamo FOTO Facebook Viitorul

Articol de GSP - Publicat sambata, 01 iunie 2019 12:55

Viitorul U19 a învins-o pe Dinamo U19, scor 3-1, și a câștigat Liga Elitelor pentru al doilea an consecutiv. Echipa din Constanța va reprezenta România în UEFA Youth League.

Viitorul U19 - Dinamo U19 3-1

Au marcat: Pop (36), Nedelea (50), Munteanu (81) / Lazăr (24)

Viitorul U19 a dominat meciul încă din start, având marile ocazii. Totuși, Dinamo a fost cea are a deschis scorul. Alin Lazăr a marcat în minutul 24, cu lob de la 16 metri, profitând de ieșirea hazardată a portarului Ștefan Mușat.

Jucătorii de la Viitorul au egalat rapid, prin golgeterul Alexandru Pop care a marcat în minutul 36, cu o lovitură de cap.

După pauză, Viitorul a controlat autoritar jocul, marcând de două ori. Gabriel Nedelea, în minutul 50, și Louis Munteanu, 80, au marcat și au adus victoria echipei constănțene.

Echipele de start:

Viitorul: Ștefan Mușat - Alex Georgescu , Marius Leca , Văduț Ștefănescu , Gabriel Nedelea - Cosmin Tucaliuc, Bogdan Călin, Florian Haită - Alexandru Pop, Alexi Pitu , Constantin Halep
Rezerve: Sabin Stănciulescu, Alexandru Negrean, Antonio Vlad, Darius Mureșan, Louis Munteanu, Răzvan Matiș, Robert Ghiță
Antrenor: Cristian Cămui

Dinamo: Ștefan Fara - Radu Zamfir, Carlos Brat, Ciprian Cheia, Levent Oltay - Alin Lazăr, Claudiu Stan, Geani Crețu, Aleksandru Longher – Cătălin Măgureanu, Andrei Spînu
Rezerve: Dragoș Trașcă, Deniz Giafer, Mihai Manole, Gabriel Răducan, Ahmed Bani,  Valentin Borcea, Andrei Mitran.
Antrenor: Mihai Dobre

Arbitru: Marius Avram
Asistent 1: George Neacșu
Asistent 2: Gabriel Stroe
Observator: Corneliu Fecioru

Cele două formații și-au împărțit titlurile de campioană în ultimii trei ani. Dinamo a câștigat în 2017, iar Viitorul în 2018 și 2019.